Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Informace 35/2016 - Odvody za trvale odňatou půdu

Mgr. Fričová Lenka

vedoucí oddělení matrik a státního občanství

  • 16. 06. 2016 09:33
  • 106/1999

Sdílet článek

Předmět žádosti: Žadatel požadoval informace o stanovisku zastupitelstva kraje ke změně § 11 zákona č. 344/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, účinné od 1.4.2016, ve spojení s podnětem ke změně § 11 zákona do původní podoby před 1.4.2016. Novou úpravu považuje za nesystémovou, neboť znamená likvidaci veškerých sportovně volnočasových aktivit napříč sporty provozovanými na rozsáhlejších zelených plochách.  

Odpověď na žádost:

Krajský úřad Libereckého kraje se k předmětné změně zákona č. 344/1992 Sb. vyjadřoval v rámci vnějšího připomínkového řízení, které probíhá vždy při přípravě vládních návrhů obecně závazných právních předpisů. Vzhledem k tomu, že odvody za odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu (dále jen „ZPF“) jsou důležitým ekonomickým nástrojem kvalitativní a plošné ochrany půdy, neuplatnil k ustanovení §11, §11a, §11b zákona o ochraně ZPF připomínky. Protože podle vnitřních předpisů vyřizuje tento typ agendy (připomínkování změny právních předpisů) příslušný odbor, nebyl návrh změny zákona předložen zastupitelstvu k projednání.

 

Krajský úřad Libereckého kraje považuje ochranu ZPF za důležitou a nad rámec žádosti uvádí další důvody, které vedly k akceptaci vládního návrhu.

 

V současnosti je ochrana ZPF  řešena zákonem o ochraně ZPF. Tento zákon je účinný od roku 1992. Obsahem zákona je vymezení zemědělského půdního fondu, jeho kvalitativní (erozní ohrožení, znečištění, kontaminace) i kvantitativní (stavební zakrytí, nezemědělské využití) ochrany, režim odnímání zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, odvody za odnětí zemědělské půdy, působnost státní správy na úseku ochrany ZPF a sankční ustanovení. Poslední zásadnější novelizace zákona byla provedena zákonem č. 41/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu a zákon č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí České republiky, s účinností od 1. 4. 2015.

 

Novela mimo jiné upravila proces rozhodování o odnětí půdy ze ZPF při rozhodování o změně zemědělského využití pozemku na nezemědělské, zpřesnila podmínky, za kterých lze vyjmout půdu ze ZPF, upravila kompetence při výkonu státní správy a změnila postupy při výpočtu výše poplatků za odnětí půdy za ZPF. Cílem bylo jednoznačně omezit neúměrné ubývání zemědělské půdy.

 

Půda je stále se vyvíjející živý systém, závisí na ni přežití a prosperita všech suchozemských biologických společenstev, přirozených i umělých. Půda je proto nejcennější přírodní bohatství a zároveň je přirozenou součástí národního bohatství každého státu. Půdu je nutné chránit nejen pro současnou dobu, ale ještě více s výhledem do budoucnosti. Ochrana půdního fondu (zemědělského, lesního) patří k základním přístupům strategie udržitelného rozvoje. S ohledem na zásadní význam zemědělské půdy je třeba pro nezemědělské účely využívat nezemědělskou půdu.

 

Jedním z nejvýznamnějších a nejefektivnějších nástrojů ochrany půdy jsou v dnešní době právě tolik diskutované odvody za odnětí půdy ze ZPF. I tak se dle statistik úbytky zemědělské půdy v České republice v posledních letech pohybují v rozmezí 12 – 15 ha denně.

 

V případě golfových hřišť došlo novelou zákona o ochraně ZPF ke zpoplatnění celého prostoru vymezeného na ZPF na základě jeho nezemědělského využití. U předchozí právní úpravy bylo toto zpoplatnění omezeno především na místa terénních úprav a staveb pevně spojených se zemí. Činnosti spojené s údržbou golfových hřišť představují nemalé riziko dlouhodobé nebo trvalé ztráty produkčních a ekologických funkcí půdy a krajiny. Způsob využití pozemků mění přirozené luční společenstvo, skladbu bioty a půdních organismů. Zavedení výjimky pro jeden druh sportu není z hlediska ochrany ZPF přijatelné a nejeví se jako systémové řešení k získávání mládeže pro sportovní a tělovýchovné aktivity. Úlevou z platby odvodů pro namítané cyklostezky budované v souladu se zásadami územního rozvoje nebo s platným územním plánem (osvobozené od odvodů dle ustanovení §11a písm. j) zákona o ochraně ZPF) bylo zohledněno Usnesení vlády č. 382 ze dne 22. 5. 2013 o Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy České republiky pro léta 2013 až 2020, jehož hlavním cílem je podpora cyklistické dopravy na území České republiky. Navíc jsou fakticky bezplatně k dispozici široké veřejnosti. V územních plánech bývají cyklostezky často součástí navrhované dopravní infrastruktury a mohou být tedy definovány jako veřejně prospěšné stavby.

 

Podle směrnice Krajského úřadu Libereckého kraje, o vyřizování žádostí podaných podle zákona č. 106/1999 Sb., vyřizuje veškeré žádosti došlé na Krajský úřad Libereckého kraje, přestože mohou být adresovány jinému orgánu kraje, krajský úřad. Jelikož Vaše žádost byla adresována Zastupitelstvu Libereckého kraje, byla společně s touto odpovědí předložena na jednání zastupitelstva kraje dne 21.6.2016 jako písemná informace, aby zastupitelé mohli případně zvážit  iniciaci změny zákona.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky