Hubertská jízda projela celými Hejnicemi
- 05. 11. 2010 18:10
- Školství
Liberecký kraj, Regionální agrární rada Libereckého kraje, Okresní agrární komora Jablonec nad Nisou, Liberec, Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, pracoviště Hejnice, a Mezinárodní centrum duchovní obnovy Hejnice dnes v Hejnicích Svatohubertské slavnosti.
Jízdu zahájil náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl a radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek (oba ČSSD).
„Je to již tradiční hold patronu myslivců Svatému Hubertovi, kterou tato škola pořádá již od roku 1992. Smyslem akce je poděkovat za práci všem, kteří se starají o přírodu, les a lesní zvěř, a samozřejmě také všem pedagogům a studentům naší lesnické školy za jejich práci“ uvedl náměstek hejtmana.
Poté se vydala na projížďku městem Hubertova jízda na koních doprovázena lesníky, myslivci sokolníky, psovody, která v bazilice Navštívení Panny Marie vyslechla unikátní mši troubenou lesními rohy.
Večer se pak konala Svatohubertská veselice v hejnickém MCDO.
Něco z historie:
Svatý Hubert
Žil na přelomu 7. a 8. století. Pocházel ze šlechtické rodiny v Akvitánii. Jeho největší zálibou byly hony. Oženil s Floribannou, dcerou Dagoberta, a byl v manželství šťasten. Podle legendy jeho manželka zemřela na Velký pátek při porodu syna. Hubert z toho byl nešťastný, a aby na to nemusel myslet, vyjel si ještě toho dne na lov. V lese spatřil velkého jelena, jemuž mezi parohy zářil kříž, a uslyšel hlas varující ho, že je na cestě vedoucí do pekla. Na Huberta zjevení mocně zapůsobilo, rozhodl se obrátit na lepší cestu a stát se knězem.
Huberta má za svého patrona a také myslivecký řád, který v roce 1695 založil František Antonín hrabě Špork.
Historie na škole:
Jak to tak bývá, nikdo ve škole není již schopen určit přesné datum první „Hubertské jízdy".
Jisté je, že u zrodu této tradice stál Milan Pecháček, dnes již bohužel zesnulý, který dlouhá léta pracoval na škole jako vychovatel. Ten po krátké „špionáži" v lesnické škole ve Šluknově zahájil tuto tradici, která byla v počátcích spíše komorního rázu, a průvod městem byl daleko skromnější, než je tomu dnes. Přesto byl základní kámen položen. Pokračovatelem byl pak Jiří Sedláček (zvaný „rejža"), který povýšil jízdu na téměř divadelní představení s přesným řádem, doplněnou pasováním na myslivce a Hubertskou mší v hejnickém kostele. V současné době pokračuje v udržování této tradice spolu s početným organizačním výborem Jiří Hovorka.