Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Historické budovy ožily doprovodnými programy

Šimice Marie

tiskový mluvčí

  • 20. 07. 2017 16:01
  • Sociální

Sdílet článek

Již po čtvrté mohli lidé navštívit v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby, které jsou pro náš kraj typické. Během letošního ročníku bylo zdarma zpřístupněno celkem čtrnáct objektů a ve většině z nich byl i doprovodný program.

Na Dny lidové architektury bylo zdarma zpřístupněno více jak deset objektů. Většina z nich běžně slouží jako muzea, která jsou veřejnosti pravidelně přístupná. Letos se proto Liberecký kraj rozhodl, že podpoří oživení staveb doprovodnými programy. Kromě prohlídek objektů, mohli návštěvníci například v Dolních Pertolticích pozorovat, jak se vaří v černé kuchyni nebo jak se praží a mele káva. U bývalého Beranova hostince v Trávníčku si lidé užili historické scénky s hostinským Beranem, vystoupení folklorního souboru Horačky a mohli si zakoupit i zajímavé lokální výrobky z Českodubska. V semilských roubenkách se návštěvníci seznámili s lidovými řemesly, jakými jsou například ruční zpracování ovčího rouna nebo keramická výroba. Součástí dobového programu byla i zábava pro nejmenší. Postarali se o ni loutkáři, když dětem zahráli oblíbené pohádky. V Janatově mlýně v Buřanech většina příchozích ocenila zejména jeho autenticitu. Mlýn tentokrát nevypadal jako běžné muzeum, ale plně ožil. Návštěvníky prováděli průvodci v dobových kostýmech a lidé mohli vidět v provozu i místní malou vodní elektrárnu, mlýnské složení a míchačky na těsto. Velký zájem byl i o audiovizuální program ukazující historické i současné fotografie ze mlýna a z posledního pečení v roce 1988.

Do Dnů lidové architektury se zapojily i další objekty. Zdarma mohli lidé vidět také Víseckou rychtu v Kravařích, Památník K. H. Máchy v Doksech, Frýdlantský betlém, Führichův dům v Chrastavě, Bičíkův statek v Příšovicích a Běliště v Železném Brodě.

Nabídka objektů tradičně zapojených do akce Dny lidové architektury se letos rozšířila o další dva výjimečné objekty. Tím prvním byl areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, takzvaná Harcubova chalupa, kterou dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Objektem provázel ředitel Severočeského muzea a přišli si ho prohlédnout i sami místní obyvatelé, kteří zavzpomínali na rodinu Harcubových. Druhým nově zapojeným a v letošním roce zrekonstruovaným objektem byla takzvaná Liščí bouda na Kristiánově, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

„Přála bych si, aby se dařilo památky lidové architektury rekonstruovat a vracet jim původní podobu. Bývají to nákladné rekonstrukce a ne vždy na ně majitelé mají prostředky. Příkladem nadšení pro lidovou architekturu a vynikající spolupráce s Libereckým krajem je probíhající rekonstrukce Beranova hostince v Trávníčku, do které se pustili mladí nadšenci ze spolku Dubáci,“ vyzdvihla Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Při oficiálním zahájení Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které proběhlo 15. července v Muzeu lidových staveb ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, byl Liberecký kraj opakovaně vysoce oceňován za propagaci lidové architektury. Před třemi lety navázal, jako první v republice, na celostátní formát. „Patří za to dík mé předchůdkyni Haně Maierové a kolegům z odboru. Jen mne trochu mrzí, že nám v kraji chybí podobný skanzen, jaký jsem viděla v Chlumci,“ posteskla si na závěr Vinklátová.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky