Herečka Zdeňka Žádníková Volencová spolu s politickým vězněm Karlem Brázdou přiblížili gymnazistům z Jeronýmovky totalitu
- 18. 12. 2013 16:09
- Školství
Období nesvobody mapuje pro studenty středních škol čítanka proti totalitě nazvaná Abychom nezapomněli.
Včera z ní četla některé příběhy padesátce maturantů Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci herečka Zdeňka Žádníková Volencová. Spolu s ní promluvil jeden z postižených pamětníků, vězeň Karel Brázda, dnes člen Konfederace politických vězňů, který byl v Československu totalitním režimem pronásledován.
„V komunistických lágrech a kriminálech jsem strávil 11 let za údajnou velezradu,“ prozradil studentům Brázda, když vzpomínal na dobu své perzekuce v 50. a 60. letech 20. století.
Z ilustrované sbírky 30 pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou z 16 evropských zemí, obsahující fotografie a faksimile dokumentů, si vybrala herečka Dejvického divadla stať o hladomoru na Ukrajině mezi dvěma světovými válkami.
„Je to možná nejstrašnější příběh, o kterém se nevědělo nebo raději nemluvilo,“ upozornila Žádníková s tím, že určitou roli při výběru hrála i současná situace na Ukrajině.
Liberecká premiéra, neboť české vydání vyšlo teprve v září letošního roku, měla podle organizátora setkání, učitele dějepisu Marka Dlouhého u studentů úspěch.
„Starosta spolku Všehrd Jan Formánek přivezl na gymnázium sadu čítanek pro studenty, které nám věnoval zdarma, takže je využijeme i při další výuce,“ řekl.
Čítanku podle něj vydala Platforma evropské paměti a svědomí, nadace Konrad-Adenauer-Stiftung vydala Platforma evropské paměti a svědomí a Konrad-Adenauer-Stiftung s podporou Evropského institutu odkazu šoa a ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Celý projekt vede vnučka Jaroslava Heyrovského Neela Winkelmann – Heyrovská. Čítanku doprovází soubor krátkých dokumentárních filmů o obětech totalit.