Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Hejtman LK pochválil maturanty SUPŠ v Turnově
- 25. 05. 2012 15:53
- Zdravotnictví
Hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD) dnes navštívil studenty Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborná školy (SUPŠ a VOŠ v Turnově, kteří skládali praktickou část profilové maturitní zkoušky.
Hosta přivítala ředitelka školy jana Rulcová a předseda zkušební komise Jan Hásek ze železnobrodské uměleckoprůmyslové školy sklářské a všichni pak byli přítomni praktickým maturitám oboru plošné a plastické rytí kovů a umělecké kovářství. Hejtman pochválil Jiřího Hanuše, Soňu Koskovou a Matěje Frohlicha, kteří právě ohajovali svá díla.
„Je dobré, že absolventi školy nacházejí uplatnění nejen doma, ale i v cizině, například podle paní ředitelky třeba ve Španělsku nebo Rakousku,“ řekl mimo jiné Stanislav Eichler.
Podle ředitelky, která pozvala hejtmana na víkendové Dny otevřených dveří, bylo letos připuštěno k maturitě všech 44 studentů 4. ročníku.
OTEVŘENÝCH DVEŘÍ SUPŠ A VOŠ TURNOV
Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Skálova 373, srdečně zve
na prohlídku školy
v sobotu 26. 5. — od 9 do 17 hodin
v neděli 27. 5. — od 9 do 16 hodin
Vstup zdarma.
Sobota – prohlídka školy s průvodcem + doprovodný program:
· Každou celou hodinu – módní přehlídka šperků ve vstupní hale školy
· Výstava japonských mečů + přednášky
v 11.00: „Japonský meč – buši no kikocu“
ve 14.00: „Cuba a tósógu – záštita a kování japonského meče“
· Výstava maturitních prací 2012 a nově instalované práce žáků
· Výstava externích autorů v oboru UZ, RK, ZL, BR, UO – současná tvorba
· Výstava absolventů SUPŠ a VOŠ – výběr
· Výstava vedoucích výtvarných oborů SUPŠ a VOŠ Turnov
· Výstava modelů vítězných plastik k poctě mecenáše Turnova p. Horáčka
V sobotu během staročeských trhů budou probíhat v areálu parku u školy mobilní
dílny oboru UMĚLECKÉ ZÁMEČNICTVÍ A KOVÁŘSTVÍ.
Na přístupové cestě ke schodům z parku ke škole bude probíhat živé malování
(kreslení) našich žáků.
Neděle – prohlídka školy:
· Výstava japonských mečů
· Výstava maturitních prací 2012 a nově instalované práce žáků
· Výstava externích autorů v oboru UZ, RK, ZL, BR, UO – současná tvorba
· Výstava absolventů SUPŠ a VOŠ – výběr
· Výstava vedoucích výtvarných oborů SUPŠ a VOŠ Turnov
· Výstava modelů vítězných plastik k poctě mecenáše Turnova p. Horáčka
Historie školy
Odborná škola pro úpravu drahokamů byla slavnostně otevřena 8. listopadu 1884 ředitelem Josefem Malinou – sochařem a cizelérem, absolventem vídeňské uměleckoprůmyslové školy. Ve školním roce 1885–86 byl k oboru broušení drahých kamenů otevřen druhý obor – zasazování drahokamů (zlatnictví), který úzce navazoval na činnost brusičské dílny. K významnému doplnění odborné výuky došlo v roce 1887–88, kdy byl otevřen samostatně obor rytí do drahokamů (glyptika). Odborným učitelem tohoto oboru byl jmenován Karel Zapp, přední osobnost tohoto uměleckého řemesla v Čechách.
Výtvarný charakter školy osmdesátých a devadesátých let určovala dobová atmosféra historizmu – především novorenesance. O poměrně rychlé osvojení secesních výtvarných forem na přelomu 19. a 20. století se zasloužil nově ředitel a skvělý organizátor Josef Mašek (1899–1921). Za jeho působení dosáhla škola snad největšího uznání a to i v mezinárodním měřítku. Po roce 1918 byla škola včleněna do celostátní sítě odborných škol pod názvem Státní odborná škola šperkařská v Turnově a pod vedením ředitele Antonína Karče (1922–1939) pozvolna navázala kontinuitu s předchozím úspěšném obdobím.
Výtvarný názor v období mezi dvěma světovými válkami je zpočátku poznamenán doznívající secesí. Postupně je formován ozvuky kubismu, funkcionalismu a především geometrizmem Art deco. Významnými pedagogy byli vedle sochaře a cizeléra Antonína Karče výtvarník Josef Varcl, zlatník František Valeš a glyptik Karel Tuček. Během II. světové války se ve školním roce 1940–41 zasloužil ředitel Zdenek Juna (1939–1945) o otevření dalšího oboru – rytí kovů.
V poválečném období dochází v rámci jednotného školského sytému k reorganizaci výuky a od roku 1946 je čtyřleté studium ukončováno maturitní zkouškou. Vedením ústavu byl pověřen prof. Josef Bezemek (1945–1962), ze kterého je v roce 1954 přičleněno, ke stávajícím oborům, studijní zaměření – umělecké kovářství a zámečnictví. Nejmladším oborem na SUPŠ je umělecké odlévání (1994). Po odchodu ředitele Josefa Bezemka jsou řízením školy postupně pověřeni: prof. Jiří Prudič (1962–1970), prof. Miroslav Beran (1970–1990), prof. Zdeněk Rybka (1990), prof. Václav Žatečka (1990–2001), Mgr. Jiří Mašek (2001–2009) a od roku 2009 Ing. Jana Rulcová.
Výtvarná produkce školy tohoto období je poznamenána společenskými proměnami a v podstatě sleduje vývoj, který u nás prodělávala umělecká řemesla a v širších souvislostech i celá naše výtvarná kultura. Přes ideově zaměřené realizace padesátých let a ozvuky bruselské výstavy EXPO 58 v šedesátých letech, se tvarosloví posledních let utváří v kontextu soudobého mezinárodního výtvarného snažení. K významným pedagogům tohoto období patřili výtvarníci Vladimír Linka, Josef Bezemek a Alena Zetová, Miloš Šejna, zlatníci Jiří Belda a Jiří Chval.
V roce 2001 byl na škole otevřen vyšší typ studia (VOŠ tříleté studium – titul DiS.) – Restaurování a konzervování obecných kovů a od roku 2004, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou, čtyřletý bakalářský studijní program (titul Bc.) Konzervování – restaurování uměleckořemeslných děl z kovů.
Galerie
Další aktuality
Pohotovosti v nemocnicích fungují i o svátcích. Pokryjí všechny oblasti kraje
- 18. 12. 2024
- Zdravotnictví
Kraj dokončil další Centrum odborného vzdělávání. Nového vybavení se dočkali v Turnově
- 06. 12. 2024
- Rozvoj
- Školství
- Veřejné zakázky
- Zdravotnictví
Tradiční předvánoční setkání starostů měst a obcí s radou kraje se zabývalo aktuálními tématy
- 05. 12. 2024
- Cestovní ruch
- Doprava
- Dotace a granty
- Ekonomika
- Kultura
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí