Hejtman Libereckého kraje vyhlásil stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 15. 09. 2024 16:59
  • Životní prostředí

Počínaje 17. hodinou dne 15. září 2024 z důvodu krizové situace – rozsáhlé povodně ohrožující životy, zdraví, majetek a životní prostředí – vyhlašuje hejtman Libereckého kraje stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností (ORP) Frýdlant. To platí do odvolání.

„Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst,“ uvedl hejtman Martin Půta. „V 18.00 bude svolán krajský krizový štáb.“

V praxi znamená vyhlášení stavu nebezpečí tyto pravomoci:

1. evakuaci obyvatelstva z míst ohrožených povodní na základě rozhodnutí velitele zásahu, starosty obce nebo hejtmana,
  2. zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na místech a územích zasažených nebo bezprostředně ohrožených povodní, nebo na místech, která stanoví velitel zásahu, starosta obce nebo hejtman,
  3. pracovní povinnost, pracovní výpomoc nebo poskytnutí věcného prostředku pro řešení
  4. bezodkladné provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb anebo porostů za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení vyplývajícího z krizové situace, dle konkrétních požadavků velitele zásahu, starosty obce, nebo hejtmana, zabezpečení náhradního způsobu rozhodování o dávkách sociální péče a jejich výplatě, osobám postiženým povodní,
  5. hlášení přechodné změny pobytu osob řízeně nebo samovolně evakuovaných.

ORP Frýdlant má 18 obcí a zhruba 24.000 obyvatel.

• 2024 povodne vyhlaseni stavu nebezpeci (.pdf)
    248 kB
    15. 09. 2024 17:13
  • 2024 povodne vyhlaseni stavu nebezpeci (.docx)