Harcovská střelnice se změní na Vodní dům
- 27. 11. 2013 16:59
- Rozvoj
- Životní prostředí
Poklepáním na základní kámen byla 27. 11. 2013 oficiálně zahájena výstavba ekologického vzdělávacího centra Vodní dům v Liberci Harcově. Slavnostně na něj poklepali hejtman LK Martin Půta, Michal Vereščák, vedoucí odboru, manažer IPRM, a Ing. arch. Ladislav David, předseda správní rady Suchopýr o.p.s.
„Oceňuji, že si Suchopýr dokázal sehnat spoluúčast z vlastních zdrojů,“ řekl mimo jiné hejtman, který také vypálil na počest zahájení stavby slavnostní salvu ze vzduchovky.
Nové liberecké ekocentrum „VODNÍ DŮM" nahradí bývalou vojenskou střelnici, která tu už přes 20 let chátrá.
Stavba ekologického vzdělávacího centra a současná revitalizace ploch o velikosti více než dvou hektarů bude stát 36.665.000,- Kč. Neziskové organizaci Suchopýr o.p.s. se podařilo získat 85 % uznatelných výdajů z celkové částky jako dotaci z evropských fondů, konkrétně z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pro období 2007-2013. Projekt je součástí integrovaného plánu rozvoje města Liberec - Atraktivní a kvalitní život v Liberci. Zbývajících 15 % zaplatí Suchopýr z vlastních zdrojů, přičemž jde o příjmy z doplňkových činností.
Výběrové řízení na stavbu vyhrála společnost Metrostav. Původní cena měla být dle rozpočtu 26.459.657,- Kč (bez DPH). V pondělí 25. listopadu 2013 byla s touto společností podepsána smlouva o dílo na provedení stavebních prací. Metrostav vyhrál výběrové řízení díky nabídkové ceně ve výši 19.909.585,-Kč (bez DPH).
Bývalé armádní pozemky harcovské střelnice patří soukromému vlastníkovi, se kterým má Suchopýr o.p.s. uzavřenou smlouvu na 50ti letý pronájem. Budova harcovské střelnice hrozí zřícením a celá plocha byla dlouhodobě zanedbávána, nejde tedy jen o stavbu nového objektu, ale především o revitalizaci znehodnoceného území.
„Ten projekt je pro město jednoznačně pozitivní - řeší totiž jeden z libereckých brownfields. Navíc je to zcela jistě jediný projekt v tematickém Integrovaném plánu rozvoje města, zaměřený na ekologickou výchovu, který se realizuje.“ dodává Ing. Michal Vereščák, vedoucí územního odboru strategického rozvoje a dotací a manažer IPRM v Liberci.
Už příští rok bude v Harcově stát moderní Vodní dům. Ten nabídne návštěvníkům prostory určené k přednáškám, vzdělávání či kulturním vystoupením. Jeho součástí má být i stálá expozice o vodě, která bude rozdělená na dvě části. První se zaměří na vodu jako na životodárnou tekutinu a druhá bude vypovídat o zkáze, kterou voda dokáže napáchat například v době povodní.
V projektu libereckého architekta Ladislava Davida hraje voda logicky významnou roli: „V plánu je i větší vodní nádrž v těsné blízkosti budovy, kterou však budeme realizovat z vlastních zdrojů, neboť ji nelze zahrnout do dotačního programu IPRM. Nakonec by bývalá „Medvědí louka“ v údolí Černého potoka měla být klidným místem, určeným nejen k ekologické výchově, ale i k rekreaci. Dovedu si představit, že se tu budou pořádat rodinné oslavy nebo třeba svatby."
Loukou bude protékat meandrující Černý potok, který je v tuto chvíli veden v potrubí. Jeho proudící voda pak pomůže oživit řadu herních prvků určených malým i větším dětem. V plánu je i zapojení celého území do systému příměstských stezek v okolí Liberce.
Ing. Martin Dušek, čestný předseda správní rady Suchopýru o.p.s. upřesňuje: „Projekt Vodního domu vznikl na základě našich zkušeností s Ekocentrem v Oldřichově v Hájích. To je primárně zařízeno k jednodenním, či vícedenním pobytovým, ekologicky vzdělávacím programům pro mateřské, základní a střední školy. Nové liberecké ekocentrum je vlastně koncipováno jako určité rozšíření služeb toho oldřichovského, jen jsme tematicky zúžili jeho zaměření na vodu. Vodní dům bude snadno dosažitelný pro obyvatele Liberce a jeho cílovou skupinou je široká veřejnost, především pak rodiny s dětmi."
Suchopýr o.p.s. je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 původně jako občanské sdružení. V roce 2000 se organizace stala obecně prospěšnou společností podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech. Suchopýr se snaží svými aktivitami přispět k návratu původních a ohrožených druhů dřevin zpět do jizerskohorských lesů a k obnově ekologické stability volné krajiny.
Mezi naše hlavní aktivity patří sběr reprodukčního materiálu, pěstování a výsadba původních a ohrožených druhů dřevin, dále příprava odborných studií a projektů zaměřených na obnovu krajinných struktur a jejich realizace.
Činnost Suchopýru je už ze své podstaty činnost nezisková a není pochopitelně samofinancovatelná. Neobešli bychom se bez dotací, sponzorů a také dobrovolníků, kteří pomáhají s pracemi ve svém volném čase.
Suchopýr o.p.s. je držitelem licence Ministerstva zemědělství k uvádění reprodukčního materiálu lesních dřevin, určených k obnově lesa a k zalesňování, do oběhu, podle zákona č. 149/2003 Sb.
Slavnostního zahájení stavby se zúčastnili: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství
Ing. Martin Dušek, čestný předseda správní rady Suchopýr o.p.s.
Ing. Michal Vereščák, vedoucí odboru, manažer IPRM Odbor strategického rozvoje a dotací, Magistrát města Liberec
Ing. arch. Ladislav David, předseda správní rady Suchopýr o.p.s.
Radek Hromádka, ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích o.p.s.
Bořek Machatý, vedoucí Územního odboru realizace programu - Liberec, Regionální operační program NUTS II Severovýchod
Ing. Zdeněk Meier, projektový manažer, Regioplan, s.r.o.
Ing. Radka Loučková Kotasová, jednatelka a projektový manažer, Regioplan s.r.o.
Ing. Jiří Hušek, vedoucí Správy CHKO Jizerské hory a střediska Liberec
Ing. Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Liberec Lesy ČR, s.p.
Ing. Jaroslav Stuchlík, oblastní ředitel pro Liberecký kraj, Metrostav
Ing. Jan Petráň, Metrostav