Grant z EU a státního rozpočtu pomohl k rozvoji ekovýchovy v Libereckém kraji
- 30. 01. 2008 00:00
- Rozvoj
[id:6067|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
V posledních dvou letech se ekologická výchova v Libereckém kraji rozvíjela mílovými kroky. Nemalou měrou k tomu přispěl projekt Regionální systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje (zkratka ORSEJ), na který získal Liberecký kraj téměř
„Cílem projektu byl rozvoj 8 regionálních ekovýchovných středisek na území Libereckého kraje, jejichž úkolem bylo poskytovat poradenství v oblasti ekologie, pořádat ekovýchovné akce a podporovat rozvoj dobrovolnictví při ochraně životního prostředí,“ přiblížil hlavní cíl projektu náměstek hejtmana Radim Zika, jehož resort projekt koordinoval.
Od února 2006 tak střediska z České Lípy, Tanvaldu, Nového Městě pod Smrkem, Jablonce nad Nisou, Jablonného v Podještědí, Sedmihorek, Turnova a Liberce připravila na desítky ekodnů pro rodiče s dětmi (např. Den Země, Den zvířat, Vítání ptačího zpěvu, Den stromů). Pozadu nezůstaly ani menší akce pro širokou i odbornou veřejnost na různá témata z oblasti ekologie (např. návštěvy přehrad Jizerských hor, geologické exkurze v Lužických horách, semináře o biopotravinách). Celkem se uskutečnilo 463 akcí, na které přišlo více než 78 tisíc návštěvníků.
Střediska také vydala 245 publikací a metodických materiálů. Jejich cílem bylo především seznamovat širokou veřejnost s regionem a tím přispět ke zvýšení sounáležitosti s místem bydliště. Velmi kladné odezvy se dočkala například brožurka o přírodních zajímavostech Tanvaldska pod názvem Kámen a voda či průvodce pro cykloturisty seznamující s památnými stromy na Frýdlantsku.
Součástí projektu byl také vzdělávací cyklus pro realizátory ekovýchovných projektů. Ti si prohlubovali znalosti nejen v ekologii, ale například i fundraisingu a projektovém řízení. Seminářů se zúčastnili pracovníci z celkem 38 neziskových organizací z celého Libereckého kraje.
Zřízeny byly webové stránky www.ekovychovalk.cz pro informování veřejnosti o akcích, zajímavostech a novinkách v ekovýchově v Libereckém kraji. Stránky budou i nadále funkční. Zájemci o využití portálu se mohou obrátit na Ing. Lenku Rychtaříkovou z krajského úřadu, e-mail: lenka.rychtarikova@ekovychovalk.cz nebo popř. tel: 485 226 612.
„Projekt ORSEJ pomohl vytvořit fungující síť středisek ekologické výchovy. Ta byla z prostředků projektu vybavena potřebným zařízením a byli vyškoleni jejich pracovníci. Byly vydány poutavé a poučné publikace a informační materiály, zvýšil se zájem o akce. Projekt ORSEJ přispěl ke zvýšení ekologického povědomí široké veřejnosti a vytvořil zázemí pro další rozvoj ekologické výchovy v Libereckém kraji,“ doplnil výsledek projektu Radim Zika.
Ing. Tomáš Komrzý
vedoucí oddělení samosprávy životního prostředí a zemědělství
odbor rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí
Krajský úřad Libereckého kraje
U Jezu 642/2a
461 80 Liberec 2
tel. 485 226 353
e-mail: tomas.komrzy@kraj-lbc.cz