Expozice o horolezectví v turnovském muzeu zvítězila v mezinárodní architektonické soutěži
- 10. 09. 2020 13:52
- Kultura
- Sociální
Cenu Big SEE Architecture Awards 2020 v kategorii veřejná a komerční architektura získala horolezecká expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově architektů firmy Hipposdesign Radima Babáka a Ondřeje Toboly.
„Mám velkou radost z ocenění, které se horolezecké expozici v Muzeu Českého ráje dostalo. Zvlášť mě těší, že se jedná o ocenění v kategorii Veřejná a komerční architektura. Právě architektura veřejných budov je důležité téma. Nestačí jen naplnit účel budov, podstatná je estetická stránka a zasazení do veřejného prostoru,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Ocenění BigSEE Awards je udělováno společností Zavod Big – centrum kreativní ekonomiky jihovýchodní Evropy. Prostřednictvím ocenění BigSEE si Zavod Big klade za cíl systematicky zkoumat tvůrčí a obchodní potenciál regionu jihovýchodní Evropy, ocenit
a představit veřejnosti špičku v architektuře, interiéru, produktovém a módním designu, dřevě a kreativní turistice. Oceněné projekty poskytnou podrobný přehled o současné situaci v oblasti tvořivosti a podnikání v regionu.
Novou stálou expozici Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa otevřelo turnovské muzeum loni 7. září. Vytvoření nové expozice si vyžádalo revitalizaci muzejní budovy z roku 1974, která byla původně postavena tak, aby vyhovovala instalaci největší olejomalby ve střední Evropě o velikosti 8,5×10 metrů - Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Toto plátno bylo v nové expozici zachováno a stalo se její součástí. Nová budova má tříúrovňový objem spojující hlavní muzejní budovu a depozitář. Uvnitř je expozice analogií horské krajiny, která návštěvníkům představuje vývoj a důležité milníky horolezectví. Vedle mnoha historických fotografií a originálních pomůcek používaných či vyrobených legendárními horolezci je řada Interaktivních prvků, které poučí i zabaví všechny věkové skupiny.
Součástí rozsáhlé rekonstrukce byly také stavební úpravy nádvoří muzea. „Je větší, zbavené starých přístavků, s vegetací zarámovanou uvnitř betonové vyvýšeniny. Tato lego-bloková stavba spojuje nádvoří se zbytkem areálu muzea, ale slouží také jako hlediště různých kulturních akcí,“ dodává ke stavební úpravám prostoru architekt Radim Babák, autor architektonického řešení expozice a majitel firmy Hipposdesign.
Expozice Horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově je první stálou expozicí svého druhu v České republice. Svým tematickým zaměřením i rozsahem je opravdu jedinečná. Z hlediska rozsahu se jedná o největší projekt, který Muzeum Českého ráje realizuje ve své 130leté historii. „Nová budova si klade za cíl projít jemnou hranici mezi citlivou integrací různých historických částí muzejního kampusu a zároveň představit moderní výstavní prostor. Exteriér, nenáročný, uctivý, interiér na druhé straně odvážný a expresivní s využitím CAD řízené výroby k vytvoření prostoru bez rušivých spár,“ vysvětluje záměr architektonického řešení Ondřej Tobola, autor architektonického řešení expozice a majitel firmy Hipposdesign.
„Pro zájemce, kteří si chtějí projít expozici Horolezectví s autory projektu a architektonického řešení se nabízí jedinečná možnost v sobotu 3. října v 10 hodin. v rámci Dne architektury. Uskuteční se komentovaná prohlídka s autory projektu z ateliéru Hipposdesign Praha,“ dodala Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea a autorka ideového záměru horolezecké expozice.