Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Exotická výstava Tajemná Indonésie ukazuje i sekáčky na prsty

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 11. 02. 2020 00:00
  • Školství

Sdílet článek

Svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje. Takový je podtitul výstavy nazvané Tajemná Indonésie, která je k vidění až do konce srpna v libereckém Centru Babylon. Návštěvníci se jejím prostřednictvím přenesou do vzdálených krajin, jejichž jména voní exotikou. 

Expozici pořádá cestovatel Rudolf Švaříček; její vernisáž si nenechali ujít ani velvyslankyně Indonésie Kenssy D. Ekaningsigh a Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Je dobře, že novodobí poutníci po kontinentech přináší prostřednictvím fotografií, sbírkových předmětů i videozáznamů svědectví o životě v doslova jiném světě, který je tomu našemu na hony vzdálen. Výstava je tím zajímavá a stojí za to ji navštívit,“ zhodnotil náměstek.

Výstava prezentuje historické materiály největších es českého cestovatelství: dvojice Jiří Hanzelka — Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Přináší i rozsáhlé výsledky práce Rudolfa Švaříčka. V expozici se nalézají unikátní předměty: obrovské rituální totemy bisj, robusní štíty, iniciační masky, oštěpy, lodě a pádla, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, sekáčky na prsty, masky z lidských vlasů, čelenky i unikátní zdobení. Nechybí stromová chýše Korowai, i jediná replika mezi originály, takzvaná vyuzená mumie.

Premiéru měla výstava v roce 2002 v pražském Národním muzeu a od těch dob putuje napříč republikou; objevila se i na Slovensku. Zhlédlo ji už tři čtvrtě milionu návštěvníků. Více informací je na webu www.tajemnaindonesie.cz.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky