Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíElektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
- 29. 11. 2024 09:12
- Rozvoj
- Školství
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
Soutěže Business talent se letos zúčastnilo téměř dvě stě osmáků a deváťáků. Za úkol dostali nejen vymyslet a sestrojit funkční výrobek z připravených součástek, ale také odprezentovat svůj počin odborné porotě. To vše během jednoho dne v moderní dílně iQFABLAB, patřící liberecké iQLANDII.
„Tato soutěž představuje jednu z cest, jak spojit teorii s praxí, a to již od základní školy, kdy mnoho žáků ještě neví, co by v životě chtělo skutečně dělat. Zážitek spojený s jasným zadáním, kreativitou i prací v týmu může být pro mnohé impulzem k uvědomění si vlastních schopností a tím i k cílenému výběru vhodné střední školy,“ říká Jitka Skalická, členka Rady Libereckého kraje pro resort školství a sportu.
Zadání s názvem Rozhýbej to! kladlo letos důraz na propracovanost a inovativnost. V předešlých ročnících žáci například vyráběli módní doplněk, pomůcku pro hendikepované nebo dávali druhý život věcem, které by se jinak staly odpadem.
Cesta k finále
Soutěž začala osmi základními koly v moderní dílně iQFABLAB libereckého science centra iQLANDIA. Z každého kola vzešel jeden vítězný tým postupující do finále. V něm rozhodovala opět odborná porota, ale i veřejnost pomocí online hlasování.
„Byli jsme ohromeni tím, jak se soutěžící poprali s náročným úkolem. Jejich nápady, schopnost spolupracovat a odhodlání nás opravdu překvapily. Vidět, co všechno žáci dokázali za jeden den bylo pro nás všechny inspirující,“ uvádí Václav Dostál, ředitel iQLANDIE.
Soutěž Business talent pořádá liberecké science centrum iQLANDIA ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a Libereckým krajem už čtvrtým rokem. Pravidelně se zapojují i místní firmy, které dlouhodobě pálí nedostatek absolventů technických oborů. I díky nim mohou soutěžící pro své školy získat hodnotné učební pomůcky, například
outdoorovou kameru, sadu microbitů a termokameru. Poprvé si také letos odnášejí prestižní trofeje z českého křišťálu Preciosa.
„Firmám patří velké díky za to, že nejen makají na svém byznysu, ale ještě mají energii investovat do budoucnosti. Společně můžeme mladým nejen ukázat, jak se co dělá, ale taky je trochu nakopnout, aby z našeho kraje udělali inovační velmoc,“ říká Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje.
Výsledky hlasování odborné poroty:
1. místo: ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Výrobek: Elektrický opékač uzenin
Cena: Outdoorová kamera GoPro Hero a exkurze do firmy Praktik system ve Stráži pod Ralskem
2. místo: Masarykova ZŠ Zásada
Výrobek: Ruské kolo Starspin
Cena: Sada Microbitů (kreativní nástroje pro technické modelování)
3. místo: ZŠ Antonína Bratršovského Jablonec nad Nisou
Výrobek: Automatická vařečka
Cena: Termokamera
Vítězem hlasování veřejnosti se stala ZŠ Kaplického, Waldorfské třídy Liberec, která získává VIP den v iQLANDII pro celou třídu.
Soutěž oceňují nejen žáci, ale i pedagogové, pro které se stává příležitostí k profesnímu rozvoji. „Naši žáci do toho šli s velkým očekáváním. Na místě si vyzkoušeli technologie jako laserová řezačka nebo 3D tisk, se kterými se běžně ve škole nepotkají. Pro většinu z nich to byly nové zkušenosti,“ říká Daniela Zatloukalová, učitelka vítězného týmu ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily.
Technická soutěž umožňuje také lépe poznat silné stránky žáků, jak potvrzují další pedagogové. „Dává mi příležitost rozvíjet své pedagogické dovednosti a hledat nové způsoby, jak je motivovat. Úkoly ze soutěže mohu využít k obohacení výuky, což činí hodiny zajímavějšími. Úspěch žáků v soutěži zvyšuje prestiž naší školy a posiluje týmového ducha ve třídě. Pro mě je to také výzva, která mě posouvá vpřed a inspiruje k dalšímu profesnímu rozvoji,“ uzavírá Klára Plosová, učitelka jedné z účastnických škol, liberecké ZŠ Husova.