Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Dotační program na podporu udržitelného rozvoje je vyhlášen, termín ukončení příjmu žádostí je stanoven na 15. březen. Kompletní přehled programů najdete v dotačním kalendáři

Ivana Hujerová

koordinátorka neziskového sektoru a místní Agendy 21

  • 08. 02. 2024 10:10
  • Rozvoj

Sdílet článek

Rada Libereckého kraje schválila vyhlášení programu na podporu místní Agendy 21, jejímž cílem je naplňování zásad udržitelného rozvoje. Letos má kraj pro zájemce připraveno 600.000 korun.

„Smyslem této podpory je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji. Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Udržitelný rozvoj se vymezuje jako způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Za jeho koncepční základ lze považovat program Agenda 21, který přijala Organizace spojených národů v roce 1992 v Rio de Janeiru.

Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů, včetně lidí samotných.

Dotační program podporuje tři okruhy činností. První jsou vzdělávací a osvětové akce, pod což spadají osvětové kampaně k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví. Druhou představují zapojování veřejnosti, transparentnost a kvalita veřejné správy – například rozklikávací či participativní rozpočty, mobilní aplikace pro komunikaci s veřejností, přímé přenosy jednání zastupitelstva a nástroje pro transparentnost veřejných zakázek. Poslední oblastí je strategické plánování – například tvorba či aktualizace strategických rozvojových dokumentů za účasti obyvatelstva.

Termín zasílání žádostí o dotace pro obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy je od 1. do 15. března letošního roku.

Podklady pro podání žádostí, včetně podrobných informací i kontaktů na osoby, které s přípravou žádosti pomohou, najdou uchazeči na webovém odkazu Regionální rozvoj | Dotace (kraj-lbc.cz).

 

 

Youtube video

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

 

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky