Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíDotační program na aktivity podporující trvale udržitelný rozvoj území je vyhlášen. Nenechávejte konzultace na poslední chvíli
- 10. 03. 2023 00:00
- Rozvoj
Šest set tisíc korun. Takovou částkou Liberecký kraj podpoří z dotačního fondu naplňování zásad udržitelného rozvoje. Na svém zasedání to schválilo krajské zastupitelstvo. Peníze poputují ve prospěch místní Agendy 21.
„Jde nám o popularizaci a propagaci konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Dotační program podporuje tři okruhy činností. Jsou to vzdělávací a osvětové akce, pod což spadají osvětové kampaně k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví. Dále zapojování veřejnosti, transparentnost a kvalita veřejné správy – například rozklikávací či participativní rozpočty, mobilní aplikace pro komunikaci s veřejností, přímé přenosy jednání zastupitelstva a nástroje pro transparentnost veřejných zakázek. Pro obce důležitou podporovanou oblastí je strategické plánování – například tvorba či aktualizace strategických rozvojových dokumentů za účasti obyvatelstva.
„Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu,“ dodal radní Jiří Ulvr.
Termín zasílání žádostí o dotace pro obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy je od 1. do 24. dubna letošního roku.
Podklady pro podání žádostí, včetně podrobných informací i kontaktů na osoby, které s přípravou žádosti pomohou, najdou uchazeči na webovém odkazu Regionální rozvoj | Dotace (kraj-lbc.cz).
Udržitelný rozvoj se definuje jako způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Za jeho koncepční základ lze považovat program Agenda 21, který přijala Organizace spojených národů v roce 1992 v brazilském Rio de Janeiru. Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba, aby spolupracovala veřejná správa s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů, včetně lidí samotných.
Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
Další aktuality
Co čeká zámecký statek ve Frýdlantu? Kraj pro něj hledá kupce
- 10. 01. 2025
- Majetek a investice
- Rozvoj