Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Do Horní Police se vrátily unikátní varhany

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 27. 08. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

V areálu kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici proběhla v půlce srpna kolaudace nově zrestaurovaných varhan. Nástroj se do kostela vrátil takřka po dvou letech. V Horní Polici probíhá nákladná renovace celého kostela. Na obnovu areálu přispěl v letošním roce Liberecký kraj jedním milionem korun.

Varhany vyrobil pro kostel v roce 1712 českokamenický varhanář Tobias Fleck. Dle dochovaných pramenů byl nástroj laděn v tzv. „galském tónu“, o půl tónu níže než v současnosti. V 19. století varhany rozšířila dílna bratří Fellerů z Libouchce nedaleko Ústí nad Labem. Před 1. světovou válkou měly být varhany nahrazeny novým velkým nástrojem a stávající kůr měl být zbourán. Tehdy zasáhla památková komise ve Vídni a kůr zbourat nedovolila.

„Liberecký kraj podporuje v letošním roce rekonstrukci této nedávno vyhlášené národní kulturní památky 1 milionem korun a v příštím roce máme plánu stejnou podporu. Jedná se o významné poutní místo, ke kterému se kraj hlásí,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Původní nástroj upravený v 19. století nahradil nástroj nový, pocházející z dílny pražského varhanáře Heinricha Schiffnera, který sloužil až do nynější obnovy. Nyní se do originální barokní skříně, která v rámci obnovy celého areálu prošla také procesem zrestaurování, vrátil zrekonstruovaný původní nástroj.

Varhanní skříň zrestaurovala Magdalena Rečová, rekonstrukci varhanního nástroje v původní zvukové podobě Fleckových varhan respektujících úpravu bratří Fellerovů z 19. století pak provedl jihočeský varhanář Vladimír Šlajch.

Varhany kolaudoval profesor pražské Akademie múzických umění Jaroslav Tůma. Nenalezl žádnou závadu. Svou podobou a nezvyklým laděním se jedná o velmi unikání nástroj, který bude nejen důstojně doprovázet bohoslužby v nově zrenovovaném kostele, ale také ho jistě ocení při koncertní prezentaci znalci barokní hudby.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky