Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Digitalizovat veřejnou správu! Konference nabídla průřez technologiemi pro města a obce v kraji

Mgr. Eva Říhová

odborný zaměstnanec pro externí komunikaci

  • 13. 06. 2022 14:27
  • Digitální úřad
  • Rozvoj

Sdílet článek

Všudypřítomný trend, vlak, který se už nedá zastavit, příležitost, ale i hrozba. V komerčním sektoru dnes digitalizuje každý, kdo alespoň trochu vidí za roh. Nic nového pod sluncem. Firmy, které jsou na digitálních technologiích přímo založené, válcují ty ostatní. Jmenovat netřeba, jistě si každý vybaví ten svůj oblíbený produkt nebo oblíbenou službu, která mu šetří hodiny života. Do veřejné správy digitalizace proniká pozvolněji. Zatímco Estonci již před časem nahráli celý svůj stát do cloudu, Česko na výrazný impulz stále čeká.

Liberecký kraj je v mnoha ohledech vnímán jako progresivní a inovacím (i těm digitálním) nakloněný. Již dvakrát si kupříkladu odnesl prestižní ocenění Smart City Innovations Institutu za svou koncepci Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. Poprvé za Akční plán koncepce, podruhé za pilotní realizace. Koncepce stanovuje oblasti, do kterých v kraji v blízké budoucnosti výrazněji promluví chytré digitální technologie. „V procesu digitalizace chceme být městům a obcím v našem regionu oporou a budeme rádi, když se na nás a na naši Agenturu regionálního rozvoje budou s důvěrou obracet,” komentuje situaci Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

A právě na téma digitálních technologií pomáhajících modernizovat správu měst a obcí uspořádala krajem vlastněná Agentura regionálního rozvoje na začátku června odbornou konferenci. Zhruba padesátce posluchačů převážně z úřadů kraje, měst a obcí v sále IGI VRATISLAVICE představila průřez dostupnými možnosti i zdroji financování.

Krabičky, které umí zázraky i na těch nejnehostinějších místech planety, za málo peněz s malou spotřebou energie, představil Alan Fabík z Hardwaria. Zařízení, která startup úspěšně nabízí, se skrývají pod šifrou IoT – Internet věcí. „S naší technologií se dostáváme k pestré škále zákazníků. Na jedné straně monitorujeme výrobním podnikům výkon strojů v jejich továrnách, na straně druhé moravským vinařům klima na vinicích,” jmenuje Alan reálné využití produktu libereckého startupu. Do mozaiky chytré obce umí přinést například sběr dopravních dat, sběr dat z provozu veřejných budov (např. spotřebu energií) nebo sběr dat o pohybu vyžilých mostních konstrukcí.

Posledně jmenované téma do detailu rozvedl Petr Klokočník z partnerského startupu Statotest. Jeho mottem se ostatně v roce 2018 po pádu mostu v Janově stalo „Aby už žádný most nespadl”. Petrův startup již v Česku i za jeho hranicemi monitoruje desítky mostních konstrukcí a jeho myšlenky se dostaly až do britských Financial Times.

Třetím tématem konference se stalo odpadové hospodářství, které v této dekádě čekají výrazné legislativní změny. Obce budou tlačeny do vyšší efektivity sběru a třídění odpadů. Pokud se jim nezadaří, hrozí výrazný růst nákladů. Řešení ovšem existují a opět za nimi stojí moderní digitální technologie. Mix čidel představený Petrem Karáskem z Inisoftu poskytuje ultimátní přehled o pohybu svozové služby, naplněnosti nádob a dalších parametrech klíčových pro zvýšení efektivity odpadového hospodářství obce.

Chybět nemohlo téma energetiky, které je dnes v popředí zájmu především z důvodu raketově rostoucích cen elektřiny, plynu a dalších zdrojů. Projektant Martin Jindrák na konferenci nastínil zásadní téma, a tím bylo „jak začít”. Při pohledu na nehospodárnou budovu, kterou nazdařbůh „tečou” energie, je totiž (opět) klíčový monitoring. Pod ním se skrývá sada úkonů, díky kterým se podaří zmapovat ony nehospodárné (dosud neidentifikovatelné) toky energií a zajistit, aby zásahy vedly k opravdovému růstu efektivity.

Vizi chytrého dopravního systému inspirovaného principem „Mobilita jako služba (MaaS)” představili Pavel Tuž z domovského krajského KORIDu a Jiří Hruboň, ex ředitel této organizace. Princip je založen na „door to door” dopravě kombinující její individuální, sdílenou i hromadnou formu. To vše je řízené chytrými technologiemi. Zákazník kupříkladu dostane do rukou nástroj (aplikaci), která mu dle jeho preferencí najde ideální cestu kamkoliv potřebuje. „Pokud je drsňák, může si v aplikaci nastavit, že mu nabídne sdílené kolo, i když zrovna hustě prší. Pokud je manažer a potřebuje si ráno před schůzkou v Praze připravit podklady, nabídne mu autobus, kde na to bude mít klid," popisuje Jiří Hruboň, jak by taková služba na míru mohla vypadat.

Konečně poslední prezentovanou technologií byl software sloužící radám a zastupitelstvům k digitalizaci jejich jednání a portál občana, který usnadní komunikaci občanů s jejich obcemi. To vše v podání Jaroslava Látala z českolipského Datronu. Konferenci následně uzavřela dvojice vstupů IROP a SFŽP na téma esenciální, a to: Kde na to vzít peníze. Třešničkou na dortu pak byla prohlídka IGI Vratislavice, krásné budovy od studia Atakarchitekti oceněné nedávno hlavní cenou v Soutěži Karla Hubáčka.

 

Zdroj: ARR - Agentura regionálního rozvoje, foto: Jan Jirous

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky