Děti tvořily státní znaky z recyklovatelných materiálů
- 10. 01. 2019 00:00
- Rozvoj
- Životní prostředí
Liberecký kraj pro žáky základních škol Libereckého kraje v loňském roce připravil výtvarnou soutěž propojující významné výročí se správným nakládáním s odpady, nazvanou „Republice k narozeninám“. Děti vytvářely z recyklovatelného materiálu libovolnou verzi státního znaku od založení samostatné Československé republiky v roce 1918. Záštitu převzal Jiří Löffelmann, člen Rady Libereckého kraje, pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Slavnostní vyhlášení se ve vestibulu Krajského úřadu konalo ve středu 9. ledna odpoledne a dětské kolektivy na prvních místech si přišly se svými pedagogy pro ceny a prohlédnout liberecký mrakodrap. Vítěze vybírala komise a celkem mezi ně rozdělila 35 tisíc korun, které poslouží například na výlet a zážitky zúčastněných dětí. Zvítězila ZŠ T. G. Masaryka Hodkovice nad Mohelkou a získává 20 000 korun, druzí skončili žáci ze ZŠ Na Výběžku Liberec a užijí si získaných 10 000 korun. Na bronzové příčce s pětitisícovou odměnou škol kolektiv ze ZŠ a MŠ Skalice u České Lípy.
Cílem projektu bylo propojit propagaci třídění, prohloubit znalosti o třídění a recyklaci a posílit občanskou sounáležitost. „Žáci školy, nebo vybrané třídy společně vytvářely státní znak z odpadových recyklovatelných materiálů, tedy těch, které patří do barevných kontejnerů na tříděný odpad,“ uvedl Jiří Löffelmann. Podmínkou bylo použití co největšího množství recyklovatelného odpadového materiálu, jako použité PET lahve a barevná víčka, plastové sáčky a igelitové tašky, úlomky polystyrenu, kelímky, staré noviny, letáky, papírové krabice, ale také nápojové kartony nebo sklo. To je jen malý výčet z dlouhého seznamu materiálů, které bylo možné použít při zpracování státního znaku, tedy materiálů, které patří do barevných kontejnerů na tříděný odpad a z nichž se posléze vyrábějí zbrusu nové věci, s nimiž se setkáváme dnes a denně doslova na každém kroku.
Do projektu se přihlásilo 54 škol z Libereckého kraje a oslovil nejen učitele výtvarné výchovy, kterým se líbilo neotřelé zadání, ale také učitele dějepisu. Děti se začaly zajímat o heraldiku i historii a o původ znaku, o symboliku jednotlivých jeho částí a potažmo o své kořeny.
Vybrané znaky jsou vystaveny ve vestibulu budovy Krajského úřadu až do 9. února.