Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Desátá liberecká PechaKucha Night připomene sedm dekád techniky v Liberci

Anna Vašková

odborný zaměstnanec

  • 05. 05. 2023 13:49
  • Rozvoj

Sdílet článek

Jedním z hlavních bodů oslav sedmdesáti let Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci bude PechaKucha Night. Ta prostřednictvím patnácti řečníků představí především moderní éru fakulty. Vystoupí pedagogové a vědeckovýzkumní pracovníci i bývalí a současní studenti. Na pódiu se objeví i nejmodernější technologie. Takzvaná noc tlachů se uskuteční 11. května v půl osmé večer v aule budovy G v kampusu Technické univerzity.  

„Fakultě strojní vděčíme za status průmyslového regionu i za současný dynamický růst firem podnikajících v informačních technologiích. Historicky vzato bychom bez strojařů neměli ani sklářský a textilní průmysl. Před tím, co zde liberecká strojní fakulta reprezentuje, smekám,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

První studenti zasedli v Liberci do poslucháren v Hálkově ulici v roce 1953. Tehdejší Vysoká škola strojní vznikla za účelem přípravy vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro potřeby tradičních průmyslů působících v regionu. V roce 1960 přibyla textilní fakulta a takto škola fungovala až do sametové revoluce. Dnes má TUL celkem sedm fakult a jeden výzkumný ústav.

“Fakulta strojní je živým organismem, který se neustále mění. Tvoří ji hlavně lidé a jejich aktivity, které se snažíme sdílet při různých příležitostech. Jinak tomu nebude ani v rámci netradičního večera ve formátu PechaKucha Night, kdy společně s našimi studenty, absolventy, průmyslovými partnery, ale také příznivci představíme příběhy, které se pojí různými způsoby k technice, zejména k té liberecké,” říká děkan fakulty strojní Jaromír Moravec. “Technika má v Liberci dlouhou a pestrou tradici a strojařina je pestrý obor, který zahrnuje mnoho směrů, mnoho příběhů spojujících vizionářství a odvahu hledat nové výzvy, často i za jeho hranice,” dodávají společně Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje a Luboš Běhálek, proděkan Fakulty strojní, kteří se spolupodílí na organizaci večera.

V řadě vědních oblastí dosahuje fakulta strojní výsledků, s kterými dokáže obstát i v komerční sféře. Na řadě z nich se podílí ve spolupráci s dalšími fakultami Technické univerzity Liberec (TUL). Novinkou je informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o užší nominaci projektu modulární platformy pro autonomní podvozky specializovaných elektrovozidel k dopravě nákladu a zařízení do soutěže RegioStars Awards 2023, kterou pořádá Evropská komise a na jehož řešení se s Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace podílely mezifakultní týmy TUL pod vedením docenta Michala Petrů, vedoucího katedry částí strojů a mechanismů. Spolupráce fakulty strojní se statutárním městem Liberec vyústila také počátkem tohoto roku v podporu Evropské unie na vybudování komunitní energetiky v Liberci, které je jediným českým městem vybraným Evropskou komisí ke členství EU Mise 100, jejímž cílem je do roku 2030 zajistit 100 klimaticky neutrálních a inteligentních měst a umožnit, aby tato města fungovala jako experimentální a inovační centra pro všechna evropská města.

Registrovat se můžete zde: https://bit.ly/pkn-lbc-vol10-registruj-se

 

logo

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky