Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Databáze míst, kde se v kraji těží nerostné suroviny, je veřejně přístupná

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 06. 04. 2023 12:29
  • Rozvoj

Sdílet článek

Se současnou, plánovanou, ale i historickou těžbou v regionu seznamuje odborníky i laiky dokument nazvaný Databáze ložisek nerostných surovin v Libereckém kraji, který přehledně shrnuje veškerá ložiska na území kraje a je nově přístupný veřejnosti.

Databáze čítá celkem 125 ložisek. Poskytuje o nich základní informace a nabízí možnost jejich vyhledávání podle různých kritérií. „Příprava a naplnění databáze plynule navázaly na schválení dokumentu Aktualizace Regionální surovinové politiky Libereckého kraje z března minulého roku. Ta si, mimo jiné, stanovila i úkoly, kterými by se Liberecký kraj měl v budoucnu zabývat. Jedním z nich je i aktualizace registru ložisek a těžební činnosti na území Libereckého kraje. Spolupráce na plnění tohoto úkolu se stejně jako samotné aktualizace dokumentu zhostili zástupci z České geologické služby,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Databáze je k vidění na webových stránkách https://databazelozisek.kraj-lbc.cz/. U většiny ložisek je uvedena informace ze zmiňované Aktualizace Regionální surovinové politiky Libereckého kraje, včetně souvisejících opatření. „Databáze bude průběžně doplňována a vždy jednou za rok pravidelně aktualizována. Ke všem lokalitám máme v plánu pořídit také fotodokumentaci, jak dané území vypadá v současnosti,“ doplnil Jiří Ulvr.

Součástí prezentovaných informací o ložiscích je také odkaz na příslušnou lokalitu v informačním systému SURIS (Surovinový informační systém) provozovaném Českou geologickou službou. V něm lze nalézt nejen detailní informace o ložiscích, ale také o dalších objektech souvisejících s nerostným bohatstvím, například o dobývacích prostorech, chráněných ložiskových územích a podobně. „Databáze by měla sloužit jako zdroj informací nejen pro subjekty, které potřebují informace o ložiscích ke své práci, ale i pro běžné občany. Naleznou zde zajímavé informace například o tom, jaká ložiska se na území jejich obce nacházejí,“ uzavřel Jiří Ulvr.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky