SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH – ORANGE THE WORLD | 25. 11. – 10. 12. 2024
Čtyřicet osm splněných dětských přání radními a úředníky
- 12. 12. 2018 00:00
- Ekonomika
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí
Již v roce 2014 vznikla na Krajském úřadu v Liberci tradice Strom splněných přání. Tedy obdarovat potřebné drobnostmi. V této předvánoční aktivitě putovaly dárky pro děti z dětských a azylových domovů. Letos se síly členů rady a zaměstnanců úřadu napnuly směrem k Dětskému diagnostickému ústavu a Středisku výchovné péče Liberec (DDÚ). Předat dárky jel náměstek hejtmana Petr Tulpa a vedoucí odboru školství Leoš Křeček v pondělí 10. prosince odpoledne na komunitní setkání dětí.
Ředitel DDÚ Vladimír Brebta krátce představil ústav, které není zřizované Libereckým krajem, ale jde o příspěvkovou organizaci zřizovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o jediné zařízení tohoto typu na území celého bývalého Severočeského kraje, tedy pro Liberecký i Ústecký kraje. Má kapacitu 48 dětí s tím, že ty zde mají setrvat pouze dva měsíce. „Kvůli táhnoucím se projednáváním o dalším umístění dětí stačí, aby se někdo odvolal, a je to i půl roku,“ posteskl si ředitel.
I přes velmi pestrou skladbu individualit se pedagogům s dětmi podařilo připravit u této příležitosti krásné představení s koledami o příchodu Ježíška na svět. „Děti zpívaly s radostí a plným nasazením. Nenechaly se ničím vyrušit a ty, co nehrály, hltaly každé jejich slovo. A pak zpívaly koledy spolu,“ zhodnotil představení náměstek pro rezort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.
V ústavu jsou děti ve věku od 6 let do ukončení povinné školní docházky. Důvody pobytu v DDÚ jsou velmi různorodé. Jde tedy o děti s problematickým chováním ve škole i ve společnosti, týrané, zneužívané či opuštěné, děti mentálně retardované i ty intelektově nadané, děti v krizi z rozvodu rodičů nebo krizi vývojové. O umístění dětí do ústavu rozhoduje soud. „Jde o to je diagnostikovat po příchodu k nám a připravit na odchod do dalšího zařízení ale i na návrat zpět do rodiny,“ doplnil Vladimír Brebta.
Cílem diagnostického pobytu je provést kvalitní diagnostiku, poskytnout první sociální pomoc a kvalitní terapii včetně krizové intervence a nastartovat změny v chování a prožívání, které umožní návrat dítěte zpět do rodiny, pokud je to z hlediska nejlepšího zájmu dítěte možné.
I tyto děti mají své sny a přání. Proto radní a úředníci vyplnili přání 48 dětem, jejichž seznam ústav poskytl. Ti, co nepojedou na vánoční prázdniny do svých rodin, dostanou dárky přímo na Ježíška po typické štědrovečerní večeři u stromečku v ústavu. Ostatní je obdrží po návratu ve svých komunitních skupinách.
A co si tak děti nejvíce přály? Mladé slečny toužily často po kosmetickém balíčku a tělové či vlasové kosmetice, kluci chtěli pod stromeček sportovní potřeby, jimž vévodil florbal. Ti nejmenší pak autíčko či stavebnici lego. Výjimkou ale nebyly ani batohy do školy nebo malá kabelka.
Galerie
Další aktuality
Krajští radní jednali se svými protějšky ze statutárního města Liberec
- 27. 11. 2024
- Doprava
- Majetek a investice
- Životní prostředí