Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Český národní registr dárců dřeně spouští dlouhodobý program Edukace studentů středních škol  

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 10. 09. 2019 00:00
  • Školství

Sdílet článek

Se začátkem školního roku spustil Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) program, který si klade za cíl rozšiřovat povědomí o činnosti organizace mezi studenty středních škol. Studenti se tak na přednáškách dozví o nemocech krvetvorby a jejich léčbě. Zejména pak o transplantaci krvetvorných buněk a nutnosti neustále rozšiřovat databázi registru o mladé dárce, kteří jsou ochotni darovat své buňky vážně nemocným dětským i dospělým pacientům. 

„Vstoupit do registru sice lze až po dovršení plnoletosti, ale my bychom rádi o tomto tématu hovořili s mladými lidmi už během jejich dospívání. A to proto, aby měli dostatek času si rozmyslet, zda v budoucnu, až se s náborem k nám do registru setkají například na vysoké škole nebo nějakém festivalu, chtějí vstoupit či nikoli,“ uvádí Věra Šilerová, hlavní koordinátorka náborů ČNRDD. „Jde nám především o to, předat studentům relevantní informace, zodpovědět všechny jejich otázky, probrat s nimi jejich zdravotní omezení a naprosto lidsky jim vysvětlit, jak takové dárcovství vlastně probíhá,“ vysvětluje Šilerová.

Mnoho lidí si podle Šilerové totiž plete vstup do registru a samotné darování. K zapsání totiž stačí poskytnout 2 ml krve nebo udělat stěr speciální tyčinkou v dutině ústní. Jen v případě, že lékaři naleznou shodu mezi zaregistrovaným dobrovolníkem a pacientem, se stane z dobrovolníka dárce krvetvorných buněk. „Je to ale jako hledání jehly v kupce sena. V podstatě pouze asi každý sto dvacátý se stane vhodným dárcem, a právě proto potřebujeme databázi dobrovolníků co nejširší. Stále totiž zhruba každý čtvrtý nemocný svého zachránce nenajde, “ popisuje koordinátorka.        

Vyškolené sestry a lékaři z ČNRDD už na jaře několik středních škol navštívili. „Chtěli jsme zjistit zájem ze strany studentů i vedení škol. Mile nás překvapil přístup některých ředitelů a hlavně zájem ze strany žáků. Kolikrát se rozpoutala diskuze, ve které nám studenti pokládali opravdu chytré a složité dotazy,“ potvrzuje Šilerová. Registr se proto rozhodl vypsat program Edukace studentů středních škol a nabídnout přednášky, diskuze či účast na „zdravotnických“ dnech středním školám po České republice plošně.

Pro přihlášení střední školy kontaktujte:

Věra Šilerová, silerova@kostnidren.cz

 

TZ: ČNRDD o.p.s.              

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky