Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Česko a Německo podepsaly smlouvu o přeshraniční spolupráci záchranných služeb, má velký význam pro lidi žijící v Trojzemí
- 09. 04. 2013 14:19
- Zdravotnictví
Česká republika a Německo podpisem ministrů zdravotnictví Leoše Hegera a Daniela Bahra definitivně schválili první mezinárodní smlouvu v oblasti zdravotnictví mezi oběma státy. Dohoda má zlepšit spolupráci mezi českými a německými zdravotnickými záchrannými službami.
a týká se spolkových zemí Bavorska a Saska a pěti českých krajů – Libereckého, Ústeckého, Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského. Proto se podpisu zúčastnila i statutární náměstkyně hejtmana LK Zuzana Kocumová.
„Je dobré, že smlouva konečně umožňuje, aby záchranáři raněným mohli co nejrychleji pomoci na jakékoli straně hranice,“ míní náměstkyně hejtmana s tím, že dohoda třeba umožňuje, aby mohli k pacientovi na české straně vyjet saští záchranáři, kteří k němu mají ze své stanice blíže než česká sanitka, a naopak.
Vznik smlouvy už před deseti lety prosazovali zástupci příhraničních krajů. Smlouvu v obou státech nyní čeká schvalovací proces. U nás ji musí schválit poslanci, senátoři a je třeba ji ratifikovat. ČR také zahájila jednání o nastavení obdobné dohody také s Polskem a Slovenskem.
A jaký přínos má význam smlouva pro lidi žijící v Trojzemí? Odpovídají náměstkyně hejtmana LK pro zdravotnictví a sport Zuzana Kocumová a ředitel ZZS LK Stanislav Mackovík.
1. Jaké výsledky z té dohody vidíte pro lidi v Trojzemí?
Rámcová dohoda řeší velmi důležité otázky, týkající se spolupráce. Umožňuje přechod státní hranice bez jakéhokoliv omezení. Uznává odbornost zasahujících posádek, souhlasí s tím, že vybavení zasahujících jednotek je v souladu s právními předpisy obou stran. Tím umožňuje zásahy bez omezení a ošetření je vždy bráno, jako ošetření lege artis. (Z latiny - podle pravidel umění lékařského.
2. Jaké podmínky musí kraj ještě splnit, aby tato dohoda fungovala?
Rámcová dohoda neřeší pregnantně otázku financování přeshraničních zásahů, zde je nutná konkretizace v rámci uzavíraných dohod mezi kraji a ministerstvy vnitra Saska a Bavorska. Musíme vycházet z dohod, které jsou uzavřeny v rámci Evropské unie. Financování zásahů mimo tyto dohody bude obtížné, protože financování zdravotnických záchranných služeb se liší. V případě mimořádných událostí se zde budeme moci opřít o Smlouvu mezi ČR a SRN o vzájemné pomoci při katastrofách a velkých haváriích.
Nyní tato dohoda předpokládá s vpodstatě „recipročním plněním“ – tzn., že se očekává, že počet zásahů naší ZZS v Německu a naopak bude přibližně stejný a náklady na ně se v zásadě vykryjí.
3. Jaká přeshraniční spolupráce již funguje? Jak a proč to bude nyní s dohodou lepší?
Při tvorbě Realizační dohody, která bude konkretizovat Rámcovou dohodu, musíme vycházet z principů, na kterých je organizováno poskytování přednemocniční neodkladné péče na obou stranách hranice. Výhodou je, že zásady poskytování péče v obou státech je prakticky identické, zvláště na hranici Libereckého kraje a Saska. Jedná se o tzv. systém franko – germánský, kdy je péče zajišťována dvěma druhy výjezdových skupin. Jsou to skupiny rychlé lékařské pomoci, německy Notarzteinsantzfahrzeug a skupiny rychlé zdravotnické pomoci, německy Rettungstanstransportwagen. Organizace je na obou stranách dána zákonem, který stanoví pokrytí dané oblasti potřebným počtem výjezdových základen a skupin. V Německu je stanoven dojezdový čas na 12 minut, v České republice dle současného zákona na 20 minut. Před přijetím zákona to bylo 15 minut a síť výjezdových základen ZZS Libereckého kraje tento původní požadavek plně respektuje. Z dikce zákonů, ve vztahu k právě přijaté Rámcové smlouvě, není nutno měnit jakýmkoliv způsobem síť pokrytí. Proto na obou stranách hranice nepředpokládáme, že by zásah druhé strany byl běžný, spíše očekáváme, že se tak stane pouze za mimořádných událostí. Našim hlavním úkolem bude dopravit nemocného do nejbližšího zařízení v jeho domovině, respektive do nejbližšího zařízení, které mu může poskytnout náležitou specializovanou péči.
EUREX – zdravotnické záchranné služby Euroregionu Nisa nyní připravuje mapu pokrytí Euroregionu Nisa jak zdravotnickou záchrannou službou tak i mapu zdravotnických zařízení se zaměřením na jejich specializaci. Důvodem je požadavek na výběr a dopravu pacienta zdravotnickou záchrannou službou do takového cílového zařízení, které je schopno pacientovi, po primárním ošetření na místě události, poskytnout komplexní definitivní ošetření.
EUREX – zdravotnické záchranné služby Euroregionu Nisa se zavázal, že vhledem ke svým znalostem a kontaktům, připraví návrh Realizační dohody pro další diskuzi a schválení nadřízeným orgánům. Učiní tak v úzké spolupráci se zástupci Polské republiky, kteří na podobném dokumentu pracují. Navíc nás v následujících letech čeká práce na stejném dokumentu o spolupráci zdravotnických záchranných služeb České republiky a Polska. Příprava návrhu bude pravděpodobně realizována v rámci malých projektů.
Vzhledem k přípravě realizační dohody zde není možno přemýšlet v přísně regionálním obzoru. Žitavsko není samosprávný region, ale je součástí Zemského okresu Görlitz. Jednání o dohodě se musí vést na patřičné úrovni, zde jsou partnery Libereckého kraje a jeho příspěvkové organizace Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Landrát okresu Görlitz a Bautzen, jejich zástupci pro bezpečností politiku a pracovníci, mající na starost síť zdravotnických záchranných služeb. Dohoda se nemůže zaměřit pouze na některé výjezdové skupiny, protože nelze zaručit, že zásah bude realizován právě těmito konkrétními výjezdovými skupinami. Je to také dáno praktickým provedením Smlouvy o pomoci při katastrofách a mimořádných událostech, kde počítáme s tím, že některé výjezdové skupiny jsou prvosledové a druhé podpůrné. Konečným cílem našeho snažení na společné hranici je vytvoření kooperativní sítě zdravotnických záchranných služeb v daném regionu, vedoucí ke zlepšení dostupnosti přednemocniční neodkladné péče pro obyvatele daného území a zvýšení jejich bezpečnosti, spočívající ve zvýšení akceschopnosti a efektivity celého systému v reakci na vznik mimořádných událostí, které si vynutí provedení záchranných prací.
Další aktuality
Pohotovosti v nemocnicích fungují i o svátcích. Pokryjí všechny oblasti kraje
- 18. 12. 2024
- Zdravotnictví
Kraj dokončil další Centrum odborného vzdělávání. Nového vybavení se dočkali v Turnově
- 06. 12. 2024
- Rozvoj
- Školství
- Veřejné zakázky
- Zdravotnictví
Tradiční předvánoční setkání starostů měst a obcí s radou kraje se zabývalo aktuálními tématy
- 05. 12. 2024
- Cestovní ruch
- Doprava
- Dotace a granty
- Ekonomika
- Kultura
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí