Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORAŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Česká inovační centra se spojují. Národní síť Ynovate chce pomoci s transformací ekonomiky

Blanka Freiwilligová

odborný zaměstnanec oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 16. 12. 2021 10:35
  • Rozvoj

Sdílet článek

Inovační centra z osmi krajů České republiky se spojují do národní sítě s názvem Ynovate. Jejím cílem je posílit meziregionální spolupráci, která povede k efektivnější podpoře inovací v celé České republice. Své zkušenosti chce nabídnout i nově nastupující vládě a pomoci jí s transformací české ekonomiky, a to nejen v rámci projektu Technologické inkubace, který má podpořit 250 českých startupů jednou miliardou korun.

„Silná a stabilní ekonomika stojí na firmách s unikátními produkty a know-how. Z některých pak dokonce vyrostou globální lídři. Česká republika tím získává pracovní místa, příjmy i prestiž," vysvětluje přínosy podpory inovací Jindřich Weiss, koordinátor sítě Ynovate. Podle inovačních center je proto důležité, aby nová vláda pracovala s těmi, kteří jsou motorem české ekonomiky, tedy s malými a středními firmami s jasnou majitelskou strukturou z ČR. To má nastupující vláda přímo uvedené v koaliční smlouvě. Nastupující vláda tak v síti Ynovate získává silného partnera. „Naší obrovskou výhodou je každodenní práce s majiteli malých a středních firem napříč Českou republikou. Díky tomu známe velmi dobře prostředí, potřeby, ale i stav, ve kterém naše firmy jsou. V kombinaci se zaměřením na inovace, digitalizaci a inkubaci startupů se jedná o ojedinělou příležitost pro posunutí konkurenceschopnosti celé republiky. Teď je na budoucí vládě, aby využila ten synergický efekt,” apeluje Jindřich Weiss.

Jedním z center je i Lipo.ink z Libereckého kraje. „Spojení inovačních center do národní sítě je dobrý nápad a jsem přesvědčen o tom, že náš Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink bude rozhodně platným členem, který má co nabídnout. Vždyť již nyní se k nám jezdí do inkubátoru inspirovat zástupci z jiných krajů republiky i ze zahraničí,“ komentuje vznik sítě Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dosavadní spolupráce osmi inovačních center. Její součástí jsou inovační centra z Jihomoravského, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a Zlínského kraje. „Propojujeme firmy s experty z celé České republiky. Právě jejich zkušenosti mohou být pro firmy s unikátním produktem tím důvodem, proč nakonec uspějí i mezinárodně,“ popisuje práci jednotlivých center Jindřich Weiss s tím, že díky síti Ynovate mohou inovační centra sdílet experty napříč regiony a rozšířit také spektrum poskytovaného know-how. „Naši klienti tak mohou najít přesně takovou podporu, jakou potřebují,“ dodává Weiss. Díky dosavadní spolupráci inovačních center získalo právě takovou podporu přes 500 malých a středních firem. Mezi nimi je i mnoho mezinárodně úspěšných firem, jako jsou třeba jihomoravský Flowmon, liberecký Devinn, ústecký Samohyb nebo ostravský Skladon.  

TZ Ynovate

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky