Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 27. 06. 2022 13:21
  • Rozvoj

Sdílet článek

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací.

V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji.  Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

„Liberecký kraj přeshraniční dopravu dlouhodobě a systematicky podporuje. Jednou z významných akcí v této oblasti byla nedávná rekonstrukce silnic v rámci projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha. Společně jsme opravili na obou stranách hranice 65 kilometrů silnic, přičemž jen v rámci kraje celkové náklady na rekonstrukce dosáhly částky 207,5 milionu korun. Jednalo se dosud o největší projekt v programu česko-polské příhraniční spolupráce. Pevně věřím, že i aktuálně projednávané plány v budoucnu pomohou  ještě víc propojit lidi z obou zemí. Podpora přeshraniční silniční dopravy posílí zejména hospodářský rozvoj,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Partnery spojuje stejný zájem: společně zajistit modernizaci silnic v souladu s podmínkami programu INTERREG Česko – Polsko 2021-2027. „Bude potřeba rozdělit celkový koncept projektu do více žádostí. Jednak kvůli připravenosti jednotlivých úseků, a také kvůli zajištění potřebných peněz. Pro celé území česko-polského programu je k dispozici částka zhruba 15,3 milionu eur, což je méně než třetina prostředků v minulém období. Nadále budeme komunikovat se všemi partnery. Výzva se zaměřením na silnice by mohla být vyhlášena již koncem roku,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky