Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení
- 27. 06. 2022 13:21
- Rozvoj
Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací.
V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.
„Liberecký kraj přeshraniční dopravu dlouhodobě a systematicky podporuje. Jednou z významných akcí v této oblasti byla nedávná rekonstrukce silnic v rámci projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha. Společně jsme opravili na obou stranách hranice 65 kilometrů silnic, přičemž jen v rámci kraje celkové náklady na rekonstrukce dosáhly částky 207,5 milionu korun. Jednalo se dosud o největší projekt v programu česko-polské příhraniční spolupráce. Pevně věřím, že i aktuálně projednávané plány v budoucnu pomohou ještě víc propojit lidi z obou zemí. Podpora přeshraniční silniční dopravy posílí zejména hospodářský rozvoj,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Partnery spojuje stejný zájem: společně zajistit modernizaci silnic v souladu s podmínkami programu INTERREG Česko – Polsko 2021-2027. „Bude potřeba rozdělit celkový koncept projektu do více žádostí. Jednak kvůli připravenosti jednotlivých úseků, a také kvůli zajištění potřebných peněz. Pro celé území česko-polského programu je k dispozici částka zhruba 15,3 milionu eur, což je méně než třetina prostředků v minulém období. Nadále budeme komunikovat se všemi partnery. Výzva se zaměřením na silnice by mohla být vyhlášena již koncem roku,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.