Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Brzy budou senioři tvořit třetinu všech obyvatel. Na to se musí i kraj připravit

Bc. Žitná (Dědková) Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 03. 11. 2017 14:25
  • Sociální

Sdílet článek

Seniorů bude v příštích letech v České republice i nadále strmě přibývat. Podle jedné z prognóz Ministerstva práce a sociálních věcí ČR budou v roce 2050 představovat penzisté 40 procent všech obyvatel. O tom, jak se na stárnutí populace připravit, debatovali na půdě Krajského úřadu LK ve středu 1. listopadu zástupci ministerstva, Libereckého kraje, Rady seniorů, Policie České republiky, Úřadu práce, obcí a dalších institucí.

Setkání svolali pracovníci ministerstva kvůli chystané Strategii přípravy na stárnutí 2018 – 2022. Do ní by měli přispět svými poznatky a zkušenostmi všichni, kteří mohou postavení seniorů v tuzemsku ovlivnit k lepšímu. Strategie se pak bude vedle dat statistického úřadu a vlastních prognóz ministerstva opírat také o podněty od těchto institucí i klubů seniorů. Jejím výsledkem budou konkrétní opatření, například o kolik bude potřeba zvýšit počet terénních sociálních pracovníků, kteří s péčí o méně soběstačné seniory pomáhají rodinám u nich doma, jak zajistit vyšší kapacitu odlehčovacích služeb, anebo kolik by se mělo postavit nových malometrážních bytů nejen pro penzisty, ale i pro mladé rodiny s nižšími příjmy.

„Strategie musí obsahovat dvě základní dimenze. Jednak to je podpora už dnešních seniorů. Druhou dimenzí je příprava na stárnutí populace jako demografického a společenského fenoménu,“ uvedla Pavla Řechtáčková, krajský koordinátor projektu Implementace politiky stárnutí. „Je nutné se připravit na zásadní proměnu věkové struktury společnosti v budoucích desetiletích,“ doplnila.

Stárnutí populace je nevyhnutelným důsledkem toho, že se méně lidí rodí a stále více se jich dožívá vyššího věku. V roce 1950 žilo na území dnešní České republiky z přibližně 8,8 milionů obyvatel celkem 9% občanů, starších 65 let (855.000 osob). V roce 2017 tvoří z počtu 10,5 milionů občanů ČR lidé starší 65 let 16%, což představuje 1,9 milionů obyvatel. Podle dostupných dat vzroste počet seniorů v roce 2030 na 27% (3,9 milionů) a v roce 2050 už na 40% (4,5 milionů). Jak uvádí analýza ministerstva, prodlužuje se i délka života, kdy jsou lidé v dobrém zdravotním stavu (na 63,5 let u mužů, 65 let u žen). Délka dožití dosahovala v roce 2015 u mužů 75,8 let, u žen 81,6 let.

„Stárnutí je přirozený proces v životě všech živých organismů. Lidé si pro tuto etapu vymysleli poetické pojmenování – podzim života. A jsme to ze všech živočišných druhů znovu jenom my, kteří si uvědomují hodnotu každého lidského života, a zvýšenou zdravotní a sociální péčí dosahují prodlužování věku dožití. Neměli bychom nepříznivou demografickou křivku chápat jako strašák pro veřejné rozpočty, ale i jako výzvu. Aktivní senioři mohou být společnosti ještě hodně prospěšní, svými zkušenostmi, znalostmi, rozhledem. Mohou najít uplatnění jako dobrovolníci nebo v samosprávách, ale i v ekonomických nebo politických oblastech,“ zdůraznil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda. „Věřím, že se cíle chystané strategie, k nimž přispějeme i my za Liberecký kraj, dočkají realizace a vylepší tak život už i současných seniorů,“ dodal.

Lidé nad 65 let se v České republice potýkají s celou řadou problémů. Jedním z nejvážnějších je chudoba ve stáří, která se týká zejména osaměle žijících seniorek. U domácnosti jednotlivců nad 65 let je pod hranicí příjmové chudoby 20,2 % těchto domácností. Specifickým problémem, který se zatím neprojevil, bude životní úroveň lidí, kteří pracují jako OSVČ a platí pouze zákonem stanovené minimální pojistné. V důchodu se dostanou do sociální pasti. Minimální pojistné samo o sobě totiž zaručí penzi výrazně nižší, než je průměr.

„Uskutečnění všech opatření, k nimž dojde připravovaná strategie, bude ležet na vládě, krajích a obcích. Půjde o řadu konkrétních kroků, například zvýšení bezbariérovosti a dostupnosti veřejné dopravy, aby se starší lidé nemuseli pohybovat jen kolem svého domu a mohli veřejnou dopravou jezdit za rodinou, přáteli, zábavou. Potom je to také třeba zlepšení přístupnosti památek a kulturních institucí pro seniory. Současně bude strategie hledat možnosti, jak aktivní a zdravé penzisty více zapojit do veřejného života,“ upřesnil Pavel Svoboda.

Zvýšit se bude muset podíl sociálních a zdravotních výdajů na HDP ČR. Ten v posledních letech klesá, stejně tak jako suma vynakládaná státem na důchody. Strategie se bude týkat také lidí ještě v produktivním věku, například by měla navrhnout kroky ke snižování procenta lidí nad 55 let, kteří jsou bez práce, anebo zvýšení minimálního odvodu na sociální pojištění u OSVČ. Strategie se rovněž zaměří na bezpečnost seniorů a na podporu osvěty, prevence a rehabilitace, vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva. Dokument by měl také zvýšit ochranu práv spotřebitelů.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky