Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Brána přeshraničních projektů otevřena

Ing. Hozáková Martina

  • 02. 06. 2008 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:6519|autor:Ing. Hozáková Martina|email:martina.hozakova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 474|mobil:|aktualizace:]

V současném programovém období 2007-2013 jsou ze strukturálních fondů opět podpořeny projekty přeshraniční spolupráce v rámci Cíle 3 Evropská územní spolupráce. Pro žadatele z Libereckého kraje je možnost realizovat projekty ve spolupráci jak s polskými, tak saskými partnery.

Mezi operační programy, které se týkají přeshraniční spolupráce s Libereckým krajem patří:

  • Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika na období 2007-2013 (Příjem žádostí byl zahájen 14. ledna 2008 a je průběžný.)

  • Program na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko (Zahájení příjmu žádostí se očekává v druhém čtvrtletí 2008)

 

Základní podmínky a informace o principech přeshraničních programů

Základním kritériem každého programu je realizace projektu ve spolupráci s alespoň jedním partnerem z druhé strany hranice a projekt musí mít přeshraniční dopad. Dále musí projekt splnit alespoň dvě ze čtyř kritérií, jako je společná příprava, společná realizace, společné financování nebo společný personál. V operačním programu jsou vymezeni vhodní příjemci jako jsou např. obce, neziskové organizace a další subjekty, které nejsou zaměřeny na ziskové aktivity. Pro účast v Programu je rozhodující místo realizace, resp. dopadu projektu. Objevuje se zde tzv. princip Lead partnera (vedoucího partnera). Ten nese hlavní odpovědnost za realizaci projektu. Zodpovídá za koordinaci přípravy projektu, kompletaci žádosti a její předložení, dále za řízení projektu, zpracování zpráv, finanční řízení a řádné nakládání s prostředky.

Operační programy jsou tématicky vymezeny prioritními osami, které se dále dělí na tzv. oblasti podpory. V česko-polském programu směřuje podpora na posilování dostupnosti, ochranu životního prostředí a prevenci rizik, zlepšení podmínek pro rozvoj podnikatelského prostředí a cestovního ruchu a podporu spolupráce místních společenství. V česko-saském programu budou podpořeny aktivity zaměřené na rozvoj rámcových společenských podmínek v dotačním území, rozvoj hospodářství a cestovního ruchu a zlepšení situace přírody a životního prostředí.

 

Jak vysoká může být dotace?

Spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) je možné do maximální výše 85% způsobilých výdajů projektu a max. 5% zdrojů ze státního rozpočtu (pro české žadatele). Minimální výše spolufinancování ze strany žadatele tak představuje 10%.

 

Kde naleznu další informace?

Podrobnosti o programech jsou uvedeny na

www.strukturalni-fondy.cz,

www.cz-pl.eu, www.ziel3-cil3.eu,

www.kraj-lbc.cz/rozvoj

 

Na koho se obrátit?

Oddělení přípravy a řízení projektů na odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje zajišťuje poskytování informací o programech přeshraniční spolupráce, poradenství a konzultace žadatelům, předběžnou kontrolu úplnosti žádostí, organizuje školení a workshopy v součinnosti se Společnými technickými sekretariáty v Olomouci a Drážďanech, zajišťuje publicitu programu a částečně se podílí na hodnocení projektů.


Konzultace projektů

V případě, že máte zájem o konzultaci, vyplňte formulář, který je k dispozici na www.kraj-lbc.cz/rozvoj odrážka Cíl 3 a zašlete jej na eva.hajflerova@kraj-lbc.cz (partner z Polska) nebo na magda.podsednikova@kraj-lbc.cz (partner ze Saska).

Konzultační dny probíhají kdykoliv na základě předem dohodnutého termínu (Eva Hajflerová tel. 485 226 575, Magda Podsedníková tel. 485 226 416)

 

Dále pořádáme ve spolupráci se Společnými technickými sekretariáty (JTS) v Drážďanech a Olomouci konzultační dny zpravidla jednou za měsíc. Bližší informace o termínech jsou vyvěšeny na stránkách programu.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky