Bezpečnostní rada Libereckého kraje řešila chystaná úsporná opatření Vlády ČR
- 12. 10. 2010 17:01
- Školství
Bezpečnostní rada Libereckého kraje v čele s hejtmanem Stanislavem Eichlerem dnes zasedala na Krajském ředitelství Policie ČR v Liberci.
„Na Bezpečnostní radě jsme řešili dopad úsporných opatření, které chystá Vláda ČR směrem k policii, hasičům, záchranářům a armádě. Musím konstatovat, že situace není uspokojivá, protože představa Libereckého kraje o bezpečnostní situaci je rozdílná oproti tomu, co budou ředitelé krajských ředitelství nuceni přijímat za opatření. Nebojím se to říci ač to zní hodně tvrdě, je ohrožena bezpečnost občanů našeho kraje, a to je pro mne zcela nepřípustné. Ministerstva se v podstatě snaží převést financování svých vlastních složek nebo alespoň jeho část na obce a kraje. To ale není systémové řešení této situace. Ředitel Krajského ředitelství Policie ČR nyní například vyjednává se starosty obcí, kde jsou obvodní oddělení Policie ČR v nájmu v obecních prostorách, aby od příštího roku pronajímali tyto prostory za korunu nebo nakupovali policistům tonery do tiskáren. Liberecký kraj se zároveň rozhodl, že policistům a hasičům umožní jízdné zdarma prostřednictvím karet Opuscart. Vím, že šetřit se opravdu musí, ale s rozumem. Pokud budeme dále takto ustupovat, může si za chvíli kraj zřídit svoji policii, protože stát na tuto činnost zcela rezignuje. Stejně tak je nepřípustné, aby se snižovaly platy příslušníkům složek IZS a armády, ty se přeci dají na nějakou dobu zmrazit. Je nepřijatelné trestat snížením platu lidi, kteří vždy přispěchají na pomoc druhým, a to mnohdy s nasazením vlastního života“ řekl při tiskové konferenci hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Bezpečnostní rada Libereckého kraje byla dále informována, že od dnešního dne probíhá v rámci našeho kraje kontrola odkališť firem, které pracují s chemickými látkami. „Důvodem jsou preventivní opatření v souvislosti s tragickými událostmi v Maďarsku. Takové neštěstí opravdu nechceme dopustit. Týká se to především státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem,“ upozorňuje hejtman.
Rada se dále dohodla na přípravě komplexního materiálu krizového řízení pro starosty obcí, který bude prezentován při setkání Rady LK se starosty v druhé polovině listopadu letošního roku.
„Liberecký kraj podává zákonodárnou iniciativu na změnu zákona o krajích a IZS, o které jsem informoval již minulý týden. Změny by se měli týkat především možnosti zkrátit termín pro svolání zastupitelstva v době vyhlášeného stavu nebezpečí z deseti na dva dny a začlenění organizací, jako je Horská služba ČR, Český červený kříž nebo neziskové humanitární organizace do Integrovaného záchranného systému. Tento projekt budu také prezentovat na jednání Asociace krajů a doporučím všem hejtmanům, aby k materiálu, který nyní zpracováváme přihlédli jako k poradnímu při krizových situacích. Na toto téma budu také diskutovat s ministrem vnitra Radkem Johnem, se kterým se mám v pátek 15. října ve 13 hodin setkat,“ dodává hejtman Stanislav Eichler.
Hejtman v počátku zasedání udělil další zlaté záslužné medaile IZS Libereckého kraje I. stupně za mimořádně záslužnou činnost při záchraně lidských životů v době srpnových povodní 2010, a to řediteli KŘ PČR Liberec plk. Mgr. Milanu Frankovi, veliteli KVV Armády ČR Liberec plk. Ing. Josefu Kulovanému, veliteli 31. brchbo Liberec plk. gšt. Ing. Miroslavu Knoppovi, řediteli ZZS LK Bc. Stanislavu Mackovíkovi, řediteli závodu Jablonec Nad Nisou Povodí Labe Ing. Jaroslavu Jarouškovi a hlavnímu koordinátorovi Krizového štábu Libereckého kraje Mgr. Rudolfu Broulíkovi.
„Ocenění za pomoc bylo těmto pánům předáno až dnes, protože při pátečním ceremoniálu na náměstí Dr. E. Beneše měli jiné povinnosti vůči svým ředitelstvím a celkům,“ doplnil hejtman.