Běžkařský ráj Krkonoše: kam se vydat a jak podpořit úpravu tras
- 02. 01. 2025 13:28
- Cestovní ruch
Zasněžená krajina českých nejvyšších hor, více než osm set kilometrů upravených tras, které spojují nejkrásnější kouty hor – od hřebenových partií až po malebné údolí. Bez skipasu, bez front a s výhledy na každém kroku. To je běžkování v Krkonoších. Udržování perfektně upravených stop ale není levná záležitost.
Pohonné hmoty, provoz techniky i práce lidí, kteří se o stopy starají, něco stojí. Na rozdíl od sjezdového lyžování, kde jsou náklady zahrnuty ve skipasu, se běžkařské trasy spoléhají na podporu veřejnosti.
Jak podpořit
Chcete, aby Krkonoše zůstaly běžkařským rájem? Přispět na údržbu tras je jednoduché. Na turistickém webu destinační společnosti Krkonoše www.krkonose.eu naleznete přehled tras a míst, na která můžete příspěvek snadno poslat. Každá koruna pomáhá udržovat kvalitu tras, které slouží nejen místním, ale i návštěvníkům z celé republiky i zahraničí.
Údržba běžeckých stop zahrnuje práci rolbařů, opravy techniky i nákup pohonných hmot. Každý příspěvek umožní, aby upravovací technika pravidelně vyjížděla do terénu a udržovala stopy ve skvělém stavu. Díky tomu si i v letošní zimě můžete užít stovky kilometrů kvalitních tras pro rekreační jízdu i sportovní výkony.
„Úprava lyžařských běžeckých tras představuje nemalé náklady v řádech milionů korun po celých Krkonoších. Hlavními přispěvovateli na úpravu jsou Královéhradecký a Liberecký kraj, Nadace ČEZ, obce, dobrovolné spolky a také samotní upravovatelé. Přímé náklady na úpravu jedné motohodiny se pohybují v závislosti na druhu upravovací techniky, ale v průměru to vychází přibližně na 1500 Kč za motohodinu,“ doplnil Radek Vich z DMO Krkonoše, který má koordinaci úpravy na starosti.
Kam vyrazit na běžky
Krkonoše nabízí rozmanité možnosti pro běžkaře všech úrovní. Asi nejznámější je Krkonošská magistrála, táhnoucí se v délce 71 kilometrů od Harrachova až po Žacléř. Magistrála protíná ikonická místa, jako je například rozcestí U Čtyř pánů, Vrbatova bouda, Friesovy boudy či Kolínská bouda. Na úplných vrcholcích se stopa strojově neupravuje z důvodu ochrany přírody Krkonošského národního parku. Je ale možné se zde pohybovat po tyčovém značení, většinou po vyšlápnutých stopách lyžařů, kteří zde projeli před vámi.
Benecko a jeho okolí nabízí pohodové trasy a výhledy do kraje, je tak perfektním zázemím pro rodiny s dětmi nebo začátečníky. Oblast okolo Horní Malé Úpy zase láká na klid, romantické scenérie a ticho zimní přírody vzdálené od rušnějších středisek.
Mezi oblíbené lokality patří také okolí rozhledny Štěpánka na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Tato oblast nabízí klidné trasy s malebnými výhledy, ideální pro rekreační běžkaře.
Běžkařské areály Vejsplachy a Hraběnka jsou známé svými kvalitními stopami, které potěší sportovní nadšence, ale zároveň, díky svým nenáročným úsekům, i úplné začátečníky.
Pro aktuální stav tras a inspiraci, kam vyrazit, stačí otevřít portály Bílé Stopy nebo Mapy.cz. Najdete tam přehled upravených tras v reálném čase i tipy na zajímavé výlety.
Podpořte úpravu běžeckých tras a užijte si zimní pohodu v Krkonoších. Běžkování je nejen cenově dostupné, je také skvělou alternativou pro pěší turistiku. Propojuje totiž pohyb s objevováním přírodních krás.
TZ: Krkonoše – svazek měst a obcí