Během stavby parkovacího domu objevili archeologové Severočeského muzea v Liberci starý náhon či kuthan
- 28. 04. 2023 10:46
- Doprava
- Majetek a investice
- Rozvoj
Torzo kamenné opěrné zídky, relikty žulových kamenů či soubor sídlištní stolní keramiky včetně kuthanu. To vše a mnoho dalšího nalezli během archeologického výzkumu pracovníci Severočeského muzea v Liberci v místech, kde nyní pokračuje stavba parkovacího domu v blízkosti Krajského úřadu Libereckého kraje.
„Všechny práce se uskutečnily ve velmi dobré koordinaci Libereckého kraje a zástupců stavební firmy. Činnost archeologů neovlivnila průběh prací na parkovacím domě, a ten bude dokončen v předpokládaném termínu,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
„U všech podstatných nalezených stavebních reliktů provedli archeologové přesné geodetické zaměření. Keramické soubory převezli na laboratorní zpracování do Bylan u Kutné Hory. Fotografická dokumentace a nálezy budou následně uloženy v archivu a depozitáři Severočeského muzea v Liberci,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Nález artefaktů nemá vliv na dostavbu parkovacího domu. Ten se s nejvyšší pravděpodobností dokončí v letošním roce.
Odborná specifikace nálezů od vedoucího Archeologického oddělení Severočeského muzea v Liberci Petra Brestovanského:
„Dne 9. listopadu 2022 našli archeologové torzo kamenné opěrné zídky v místech pod svahem ulice Náchodské, kde je na mapě stabilního katastru z roku 1843 značena hranice starého náhonu. Jedná se zřejmě o jednu z posledních připomínek staré památky, která zmizela při starších stavebních akcích bez archeologické dokumentace pod bývalými budovami někdejšího Státního výzkumného ústavu textilního a také při stavbě obchodních domů (Ještěd, Fórum). Tento zaniklý starý náhon byl původně prokopán z pravého břehu Lužické Nisy zhruba z míst dnes již neexistujícího prodloužení ulice U Jezu u parčíku Milady Horákové (stával zde jez). Pak pokračoval pod svahem rovnoběžně s dnešní ulicí Náchodskou a dále severním směrem, přes prostor obchodního domu Fórum k bývalým budovám mlýna v místech dnešního č. p. 26/7 (panský mlýn zde znám již od roku 1559) mezi ulicemi Barvířská a Široká. Při pokračujícím archeologickém výzkumu se podařilo zdokumentovat při severozápadním okraji stavební jámy další relikty žulových kamenů, a to na třech místech v řadě za sebou. Všechny odhalené kameny podle staré mapy stabilního katastru sledovali hranici pozemku číslo 372. Z dalších objevů je nutné zmínit v severozápadním sektoru stavby nález hodnotného souboru sídlištní stolní keramiky z postmedieválního období (16.–18. století) včetně krásně zachovalého téměř kompletního kuthanu (pánev na třech nožkách). Z místa nově budované opěrky ve svahu zase pochází další soubor postmedievální keramiky a kovů včetně zoomorfních plastik.“