Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Africký mor prasat je v Polsku a Německu. Blíží se k českým hranicím

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 30. 09. 2021 12:30
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Nákaza africkým morem prasat znovu hrozí v českém pohraničí. V Polsku i Německu se objevila nákaza u prasete domácího a nelze vyloučit zavlečení choroby přes hranice do České republiky. Chystá se proto svolání Krajské nákazové komise a porada myslivců a starostů obcí z okolí státních hranic.

„Již se uskutečnila pracovní schůzka s veterinární správou v saském Görlitz a nyní pracujeme na přípravě preventivních opatření,“ informoval Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „V případě zavlečení nákazy do našeho kraje by svoz a likvidace byly prováděny v asanačním podniku v Mimoni, kam by se svážela i prasata z Ústeckého kraje.“

Čtvrtého října se uskuteční schůzka Ústřední nákazové komise na ministerstvu zemědělství. Krajská veterinární správa dále plánuje svolání Krajské nákazové komise na 11. říjen. „Zúčastní se jí zástupci hygieny, Hasičského záchranného sboru, Policie České republiky a agrární komory,“ informoval ř. V tentýž den v 15 hodin bude následovat jednání s myslivci z oblasti intenzivního odlovu a starosty z příhraničních oblastí v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Odbor dopravy krajského úřadu také ve spolupráci se správci cest a silnic pracuje na mapě s vyznačením míst, kudy by se prasata mohla dostat do České republiky. Hasiči a policisté zašlou řediteli Krajské veterinární služby informace o využití techniky – dronů a čtyřkolek.

„Projednávali jsme též otázky vyčlenění finančních zdrojů krajského úřadu v případě mimořádných opatření, vytipování sběrných míst uhynulé zvěře či instalaci bariér, jakými jsou pachové ohradníky a mechanické zábrany, na koridory, kudy by zvěř procházela,“ uzavřel Židek.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky