SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH – ORANGE THE WORLD | 25. 11. – 10. 12. 2024
Komunitní práce
Komunitní práce je založená na propojování sdílených potřeb a existujících zdrojů (lidských, materiálních, finančních či jiných) uvnitř komunity a na stanovování dosažitelných cílů na základě možností dané komunity. Jedná se o zmocňující proces, který vychází z posilování místních zdrojů; koncentruje se na silné stránky lidí a je posilován zkušeností malých společných úspěchů více lidí, který zvyšuje předpoklady pro udržitelnost výsledků a dosažených změn.
Komunitní práce je metodou sociální práce je jednou z nástrojů sociálního začleňování s cílem dosáhnout sociální změny prostřednictvím aktivizace členů komunity (zejména obyvatel sociálně vyloučených lokalit), posílení sounáležitosti a vyrovnávání nerovnováhy mezi potřebami lidí a zdroji. Agentura ze spektra modelů komunitní práce již řadu let používá komunitní organizování a komunitní plánování.
Příručka dobré praxe - Inspirace pro sociální začleňování: Komunitní práce v obcích s koncentrací sociálního vyloučení
Agentura pro sociální začleňování v roce 2022 zahájila realizaci projektu s názvem “Podpora územního rozšíření a metodického rozvoje komunitní práce v území s koncentrací sociálního vyloučení“. do aktivit tohoto proektu bylo z Libereckého kraje zařazeno město Ralsko.
Mezi úspěšné obce realizující projekty v oblasti komunitního plánování se dlouhodobě řadí město Velké Hamry.
Liberecký kraj každoročně vyhlašuje výzvu na "Podporu integrace národnostních menšin a cizinců", ve které je mj. možno žádat finanční prostředky na aktivity související s komunitní prací.