Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíPověření k výkonu sociálně-právní ochrany
POVĚŘENÍ K VÝKONU SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANY
Na základě rozhodnutí o pověření mohou některé činnosti v sociálně-právní ochraně dětí vykonávat také fyzické a právnické osoby.
Seznam osob, které byly pověřeny k výkonu sociálně-právní ochrany na základě rozhodnutí Krajského úřadu Libereckého kraje (KE STAŽENÍ Adresář)
Pověřené osoby poskytují na základě pověření činnosti podle § 48 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
- Vyhledává děti uvedené v § 6.
- Pomáhá rodičům při řešení výchovných nebo jiných problémů souvisejících s péčí o dítě.
- Poskytuje nebo zprostředkovává rodičům poradenství při výchově a vzdělávání dítěte a při péči o dítě zdravotně postižené.
- Pořádá v rámci poradenské činnosti přednášky a kurzy zaměřené na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovou.
- Vykonává činnost zaměřenou na ochranu dětí před škodlivými vlivy a předcházení jejich vzniku.
- Zřizuje zařízení sociálně-právní ochrany, kterými jsou:
- zařízení odborného poradenství pro péči o děti,
- zařízení sociálně výchovné činnosti,
- zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,
- výchovně rekreační tábory pro děti.
- Uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče podle § 47b.
- Převzetí zajišťování příprav žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče k přijetí dítěte do rodiny, kterou jinak zajišťuje krajský úřad, provádění příprav žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče.
- Poskytovat odborné poradenství a pomoc žadatelům o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče a poskytovat fyzickým osobám vhodným stát se osvojiteli nebo pěstouny a osvojitelům nebo pěstounům poradenskou pomoc související s osvojením dítěte nebo svěřením dítěte do pěstounské péče.
- Poskytovat osobě pečující, s níž uzavřely dohodu o výkonu pěstounské péče (§ 47b), výchovnou a poradenskou péči při výkonu pěstounské péče a sledovat výkon pěstounské péče; pokud osoba pečující o tuto službu požádá, je pověřená osoba povinna výchovnou a poradenskou péči poskytnout.
- Vyhledávat fyzické osoby vhodné stát se osvojiteli nebo pěstouny a oznamovat je obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.
- Vyhledávat děti uvedené v § 2 odst. 2, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí formou pěstounské péče nebo osvojení, a oznamovat je obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.
Podání žádosti o pověření nebo o změnu pověření
Žádost o pověření (Žádost o poveření)
Žádost o změnu pověření (Žádost o změnu pověření)
Žádost včetně příloh je nutné doručit v písemné podobě poštou nebo na podatelnu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Rozhodnutí o vydání pověření
Rozhodnutí o pověření vydává Krajský úřad Libereckého kraje pro žadatele s trvalým pobytem nebo sídlem na území Libereckého kraje, případně pokud chce žadatel zřídit zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc či zařízení sociálně-právní ochrany dětí na území Libereckého kraje.
Rozhodnutí se vydává podle § 49, 49a a 50 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Žádost o státní příspěvek pro zřizovatel ZDVOP
Státní příspěvek pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc upravuje ustanovení § 42g až 42n zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Zřizovateli zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (dále jen ZDVOP) má nárok na státní příspěvek za pobyt a péči poskytovanou nezletilému dítěti, které bylo do zařízení přjato:
- na základě rozhodnutí soudu,
- na základě smlouvy o poskytnutí ochrany a pomoci dítěti podle § 42a zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
Státní příspěvek vyplácí místně příslušný krajský úřad v české měně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náleží. Příspěvek činí 36.000,- Kč měsíčně za dítě a snižuje se o jednu třicetinu za každý den, v němž dítě pobývá mimo ZDVOP, pokud pobyt mimo trvá po dobu 2 po sobě jdoucích kalendářních dnů.
Řízení o přiznání státního příspěvku se zahajuje na základě písemné žádosti podané zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na tiskopise předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (Žádost o příspěvek ZDVOP). Žádost se podává místně příslušnému krajskému úřadu. Místní příslušnost se řídí sídlem ZDVOP.
Přílohu žádosti tvoří seznam dětí v ZDVOP (Seznam dětí ZDVOP), hlášení změn (Hlášení změn) a doklady prokazující důvodnost pobytu těchto dětí.
Manuál implementace standardů kvality sociálně-právní ochrany pro pověřené osoby (Manuál implementace PO)
Manuál implementace standardů kvality sociálně-právní ochrany pro zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (Manuál implementace ZDVOP)
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) v Libereckém kraji
- ZDVOP Paprsek, Pekárkova 572/5, Liberec 15
- ZDVOP Paprsek, Seniorů 1208, Liberec 30