Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje

Základní informace o Sympoziu

symposium

Sympozium uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje je soutěžním setkáním pro žáky uměleckoprůmyslových oborů nejen z Libereckého kraje, nýbrž z celé republiky a dokonce i ze zahraničí. Od roku 2004, kdy byla položena tradice tohoto setkávání, proběhly v tříletých intervalech již tři tematicky různě zaměřené ročníky.

Není náhodou, že se i přes mezinárodní rozměr akce koná právě v Libereckém kraji. Sympozium navazuje na tradici a přítomnost sklářského, bižuterního a šperkařského průmyslu v tomto regionu a na fakt, že se může pochlubit jedinečnou koncentrací vzdělávání v uměleckých řemeslech.

Filosofií Sympozia je poskytnout mladým lidem vzdělávajícím se v podobných oborech příležitost, aby se mohli setkat a vyměnit si cenné zkušenosti. Účastníci si mohou vyzkoušet techniky a postupy, jimiž doposud nebyli zvyklí pracovat, případně mohou využívat obvyklých technik, ale v prostředí jiné školy a pod vedením jiných pedagogů. V neposlední řadě žáci mohou poměřit své dovednosti se svými vrstevníky z jiných škol.

Obvykle po deset dní tak mladí lidé mohou pracovat v rozličných oborech jako je hutní tvarování skla, rytí a broušení skla, konstrukce svítidel a osvětlovadel, vytváření vitráží, malování skla, rytí kovů, umělecké odlévání kovů, kovářství a zámečnictví, zlatnictví, stříbrnictví nebo bižuterie a šperk.

Autorkou loga Sympozia uměleckoprůmyslových škol je Lucie Chroustová (1984), která byla v době konání prvního ročníku soutěže studentkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Symposium of Applied Arts Schools of Liberec Region is an international meeting of students of applied arts branches at secondary schools. It is coming out and continuing tradition and present of glass and jewellery industry and in this way oriented specialized training in Liberec region.

Participants can compare their creativity and handicraft skills. In accompanying programme they can make trips to interesting places of the Liberec region, visit leading companies, prepared are professional lectures, cultural and sport programme and other activities.

Symposium is outlined being competition and in each of workshops are by jury awarded a winning work.