Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíPovodně 2013
Na základě vzniklé povětrnostní situace došlo v Libereckém kraji (dále jen „kraj“) ve dnech 1. – 2. 6. 2013 k nárůstu hladin řek Lužické Nisy, Smědé a Ploučnice, i malých nevýznamných toků postupně na druhý a třetí povodňový stupeň. K řešení této situace se dne 2. 6. sešla v poledních hodinách Krajská povodňová komise, která vyhodnotila situaci jako velmi vážnou, nicméně v dané chvíli neuvažovala o nutnosti vyhlášení krizového stavu.
Na základě vyhlášení „nouzového stavu“ Vládou ČR hejtman rozhodl o svolání členů krizového štábu kraje a vyhlášení krizového stavu na území kraje, což bylo reálně provedeno dne 3. 6. 2013 k 07:00 hodin.
Situace na území kraje v té době byla taková, že v důsledku vytrvalých přívalových dešťů došlo k vylití vody z břehů nejen nevýznamných toků, ale i Lužické Nisy na dolním toku (Chrastava, Bílý Kostel, Chotyně, Hrádek n. Nisou, státní hranice), ale v porovnání s povodní v roce 2010 šlo pouze o místní zaplavení. Obdobná byla situace na řece Smědá, kde došlo k vylití vody z břehů též na dolním toku pod Frýdlantem (obce Předlánce, Višňová a Černousy). Zde došlo k vylití vody z břehů Smědé na velké ploše, ale díky téměř dobudovaným ochranným hrázím po povodni 2010 došlo pouze k rozlivům toku a zatopením zahrad a sklepů, nikoliv k vyplavení domů. Na řece Ploučnici byla situace obdobná jako na Lužické Nise, i zde byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity v úseku od obce Stráž pod Ralskem až Mimoň. Hejtman osobně navštívil postižené území, aby se seznámil se situací a mohl lépe koordinovat záchranné a likvidační práce. V té době bylo na území kraje postiženo 45 obcí a měst.
V noci ze 4. na 5. 6. se povodňová situace začala stabilizovat a hladiny řek měly setrvalou nebo mírně sestupnou tendenci. V průběhu odpoledne 5. 6. a dne 6. 6. začaly významnější poklesy hladin na Lužické Nise a Ploučnici. Na Smědé hladina klesala pomaleji.
Ve dnech 6. 6. až 7. 6. se naplno začaly rozbíhat i likvidační práce, někde i obnovovací práce, které pokračovaly až do 9. 6. 2013, kdy přišly na některých místech místní přívalové deště.
V souvislosti s těmito dešti opět došlo k nárůstu hladin řek, ale nepřekročily 2. stupeň povodňové aktivity. Došlo však k místnímu vylití vody z břehů nevýznamných potoků a splachu zeminy z polí, zasaženy byly především obce, kterým se předchozí povodeň vyhnula. V těchto místech se okamžitě rozjely záchranné a likvidační práce. Poté se situace stabilizovala. natolik, že jsme mohli dne 12. 6. 2013 požádat vládu o zrušení „nouzového stavu“, což se stalo k 24:00 hodin dne 12. 6. 2013, ale opět písemné vyrozumění jsme, až na naši urgenci, obdrželi až 13. 6. 2013 neoficiálně cca v 11:00 hodin, oficiálně až v odpoledních hodinách. Po přívalových deštích bylo celkem postiženo již 57 obcí a měst. Při konečném sčítání byly zjištěny škody v 74 obcích a městech Libereckého kraje.
Na základě zákona č. 12/2002 Sb. o státní pomoci při obnově území postiženého živelní nebo jinou pohromou ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhlášky ministerstva financí ČR č. 186/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů zpracoval KÚ LK ve spolupráci s obcemi a dalšími zasaženými institucemi přehled o předběžném odhadu nákladů na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí v území postiženém živelní nebo jinou pohromou.
Celková odhadnutá částka nákladů na obnovu majetku v Libereckém kraji činní 568 409 tis. Kč.
- souhrnná tabulka škod (.pdf, 982 kB, 7. 3. 2024)
- škody na majetku v členění dle obcí (.xls, 5 MB, 7. 3. 2024)