Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíZdravý Liberecký kraj a místní Agenda 21
Seznam podstránek
Zpět- Aktuality
- Pracovní skupina pro místní Agendu 21 a program Zdravý Liberecký kraj
- Místní Agenda 21
- Národní síť zdravých měst
- Členové Asociace Zdravých měst, obcí a regionů v Libereckém kraji
- Dotační program Podpora místní Agendy 21 a dotační fond LK
- Co se nám povedlo a na čem pracujeme
- Informace pro neziskové organizace
- Užitečné odkazy
- Zdravotní politika LK - Dlouhodobý program zlepšování zdravotního stavu obyvatel
- Ekologická a uhlíková stopa
Zdravá obec, Zdravé město, Zdravý region (kraj, mikroregion)
"Zdravou" může být municipalita, která se systematicky a dlouhodobě zabývá zdravím, kvalitou života a udržitelným rozvojem a ptá se svých obyvatel na jejich názory. Nejedná se tedy pouze o stav životního prostředí, ale zejména zdravý životní styl lidí a odpovědnost vůči budoucím generacím.
Ivana Hujerová - koordinátorka programu Zdravý kraj a MA21 (aktivity MA 21 v Libereckém kraji, program Zdravý Liberecký kraj, spolupráce Zdravých obcí a měst v Libereckém kraji)
Jiří Ulvr - politik projektu Zdravý Liberecký kraj a MA21
místní Agenda 21 - Udržitelný rozvoj představuje rozvoj, který nezapomíná na celkový kontext, ve které se na této planetě nacházíme – tedy potřebu ekonomického zabezpečení, sociální soudržnosti/rovnováhy a respektování limitů životního prostředí. V rozvoji obcí a měst jde o celkový a provázaný přístup. Tento přístup lze obrazně přirovnat k celostní medicíně. Aby člověk byl skutečně zdravý, je třeba vnímat, že v organismu všechno souvisí se vším. Zasažení jedné oblasti má dopad na všechno ostatní. I obec a město – ale i stát, kontinent a svět – jsou jeden provázaný organismus. A stejně tak potřebují celostní přístup. A ten nabízí místní Agenda 21. Místní Agenda 21 je dobrovolný nástroj. Jedná se o státem garantovaný program na podporu udržitelného rozvoje obcí a regionů. Gestorem programu je Ministerstvo životního prostředí ČR.
Liberecký kraj se v roce 2011 stal členem Národní sítě Zdravých obcí, měst a regionů České republiky (dále jen NSZM), zájmového sdružení právnických osob. NSZM je certifikována ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO) jako realizační platforma Projektu Zdravá obec/Zdravé město/Zdravý kraj WHO v České republice.
Podoba tohoto projektu je vytvářena za partnerské spolupráce jak samosprávy kraje a jejích resortů, ale od začátku také měst a obcí, nevládních organizací i podnikatelů. Projekt má průřezový charakter, je primárně zacílen na uplatňování principů udržitelného rozvoje na místní úrovni (tzv. místní Agenda 21). Projekt není spojován pouze s představou fyzicky zdravého jedince, nýbrž zapadá do kontextu úsilí o zdravé životní prostředí, zdravé podmínky pro podnikání a ekonomické prosperity, vysokou kvalitu života. Jeho cílem je vytvoření uceleného systému směřujícího k rovnovážnému rozvoji sociálního, ekonomického i environmentálního pilíře společnosti. Tento projekt je realizován za metodického vedení Národní sítě Zdravých měst - NSZM.
Národní síť Zdravých obcí, měst a regionů: Zdravá města a regiony
Deklarace MA21 - dokument k místní Agendě 21 a programu Zdravý Liberecký schválený zastupitelstvem
Standardy v Metodice NSZM ČR - základní informace o dokumentech Zdraví 21, Agenda 21 a NEHAP
Máte zájem o další informace? Hlásíte se k realizaci místní Agendy 21? Chcete sdílet příklady dobré praxe? Kontaktujte prosím koordinátorku. Těšíme se na spolupráci.