Památka roku 2021 Libereckého kraje

Známe vítěze soutěže Památka roku 2021 Libereckého kraje!

Prestižní ocenění v podobě skleněné tabulky a finančního daru ve výši 50.000 Kč získalo Město Jilemnice s projektem „Obnova vnějšího pláště školy č.p. 288 v Jilemnici“. Hodnotící komise nejvyšším bodovým ohodnocením ocenila zejména vysokou kvalitu řemeslných prací, která vrátila objektu neorenesanční vzhled, jenž mu vtiskl jilemnický stavitel Josef Pošepný na základě architektonického návrhu architekta Jana Vejrycha. Ocenit tak můžete obnovenou lunetovou korunní římsu se sgrafitem, barevnost fasády, oken a dveří nebo navrácení břidlicové krytiny, která dodává objektu autentický vzhled. Obnova školy není pouze obnovou jednoho objektu, ale obnovou genia loci západní části historického centra města.

Dalšími nominovanými byly Město Železný Brod s obnovou venkovského domu č. p. 29 ve Štefánikově ulici v Železném Brodě, známým pod názvem "Teprovsko", Město Nový Bor s obnovou domu č. p. 106 v Kalinově ulici v Novém Boru, kde část obnoveného objektu využívá sklářské muzeum a část slouží jako Infocentrum, a Město Stráž pod Ralskem s obnovou vnějších fasád zámku Vartemberk. Všechny nominované projekty jsou příkladnými obnovami nemovitých kulturních památek na území Libereckého kraje.

Mediálním partnerem akce je internetový portál PROPAMÁTKY.

Propamátky

IMG_1502 jižní křídlo-pohled z ulice škola v Jilemnici před obnovou 22-18-Jilemnice-Skola_01