Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici je součástí barokního poutního areálu, který byl v letech 2018–2022 obnoven. Jeho dějiny začínají ve 13. století, kdy mohl vzniknout na tomto místě první kostel. V roce 1523 byla nalezena na břehu Ploučnice socha Panny Marie, zobrazující Matku Boží jako těhotnou ženu. To byl vlastní začátek poutí na toto místo.

Dnešní areál je barokní stavba z let 1679–1731, nejprve od litoměřického Giulia Broggia a v druhé etapě od Václava Špačka, dvorního stavitele mecenášky místa Anny Marie Františky Toskánské. Po její smrti začalo místo pomalu ale nezadržitelně chřadnout. Působilo zde mnoho dobrých kněží, mezi nimiž je potřeba vyzdvihnout dva: Wenzela Hockeho zvaného Hockewanzel, kněze neotřelého humoru, který zde působil v letech 1789–1808 a Josefa Stejskala. Ten sloužil na tomto místě v letech 1954-2014, tedy plných šedesát let. Od něj jsem převzal štafetu spolu s areálem sice udržovaným, ale přesto v havarijním stavu. To, že se podařilo kostel s ambity a zvonicí obnovit, považuji za zázrak.

Zpočátku to vypadalo, že se areál nikdy neopraví. Byl obyčejnou kulturní památkou, a přitom velký svým rozsahem i stavem poškození. Obnova byla jedinečnou příležitostí. Ukázalo se, že se najde množství lidí a institucí, kteří nám budou fandit a pomáhat, v neposlední řadě i Liberecký kraj. Bylo možné zblízka poznat celý objekt, ale také záměry investorky, stavitele, ikonografický program a další kulturní, historické a duchovní souvislosti. V tomto smyslu byla obnova pro mě velkou školou a příležitostí si místo opravdu zamilovat. Samozřejmě nechyběly ani horké chvilky. S tím, jak se přicházelo na další a další skrytá poškození, se stavba prodražovala a peněz nebylo nazbyt. Nakonec se ovšem vždy našel dárce, takže jsme mohli skončit opravu bez dalších závazků.

Obnovená památka láká násobně větší množství návštěvníků než dříve. Na různých internetových serverech máme až na výjimky to nejvyšší hodnocení. Lidé jsou překvapeni, že Horní Police existuje a že je tak krásná. V současnosti se snažíme, aby byl areál denně otevřený, a kromě pravidelných bohoslužeb zde probíhá celá paleta kulturních a vzdělávacích akcí. Chybí však potřebné zázemí: toalety, příležitost se najíst a přenocovat. Bylo by krásné, kdyby se podařilo spojit síly s místními autoritami a podnikateli a zajistit lidem tento servis. Nutným minimem pro zajištění těchto služeb je obnova budovy fary, která je ovšem bez zásadního podílu evropských fondů neuskutečnitelná. A tak opět čekáme na zázrak. Ale už nyní jsem na Horní Polici pyšný a mám velikou radost z uskutečněného díla, o němž se nám ještě před deseti lety ani nezdálo.

Stanislav Přibyl, administrátor farnosti

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky