Cena o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na úrovni Libereckého kraje za rok 2019

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvem pro místní rozvoj soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. Do krajského kola soutěže se v letošním roce za Liberecký kraj přihlásila tři města – město Frýdlant, město Jilemnice a město Nový Bor.

Město Frýdlant se zúčastnilo se statickým zajištěním krovu a 2.NP domu č. p. 74 na náměstí T. G. Masaryka, s obnovou části středověkého opevnění a se započatou obnovou restaurování hlavního oltáře v kostele Nalezení sv. Kříže.

Město Jilemnice se zúčastnilo s celkovou rekonstrukcí zahradního domku v areálu zámku. Součástí rekonstrukce byl i archeologický průzkum, završený unikátním nálezem pozůstatků někdejšího kostela sv. Alžběty, jenž posunul založení města do druhé poloviny 13. století V zahradním domku byly instalovány nové expozice věnované archeologickým nálezům v rámci výzkumů v areálu a také expozice věnovaná péči o zámecký park v době hraběte Jana Harracha.

Vítězem krajského kola soutěže se stalo město Nový Bor s obnovou celkem sedmi kulturních památek. Ukončena byla II. etapa výměny špaletových oken na budově radnice a bylo vyměněno 5 oken na domě č. p. 58. Na domě č. p. 135 pokračovala obnova objektu IV. etapou spočívající v obnově a restaurování fasády, na domě č. p. 166 byla zahájena výměna střešní krytiny a současně byla dokončena obnova sídla společnosti LASVIT spočívající v unikátním spojení historické a moderní architektury vestavbou skleněného domu mezi dva historické objekty. Na domě č. p. 106 pokračovala celková obnova a v objektu č. p. 100 vznikl minipivovar. Množství a kvalita realizovaných obnov vynesla Město Nový Bor mezi nominované na vítěze celostátního kola soutěže.

Frýdlant, obnova části hradební zdi

Jilemnice, zahradní domek před obnovou Jilemnice, zahradní domek po obnově

Nový Bor, sídlo společnosti LASVIT před obnovou sídlo společnosti LASVIT v Novém Boru po obnově