Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíAKCE
Pozvánky











Slavnostní představení sborníku Narativ 1945, Gymnáziu v České Lípě.
23. 4. 2025 od 15:00
Toto představení je primárně určeno školské a učitelské obci na Českolipsku, které chceme předat první výtisky sborníků, aby je mohli v letošním roce 80. výročí konce 2. světové války užívat při výuce.
Sborník je výsledkem interdisciplinární spolupráce. Obsahuje celkem 18 esejů a každý se dívá na události roku 1945 trochu jinou optikou. Jsou zde zastoupena témata regionální i celorepubliková. Autoři jednotlivých esejů jsou význační čeští historici, archiváři, kunsthistorici, filmoví a literární vědci či filozofové. V kolegiu autorů jsou zastoupeni také dva zahraniční autoři, kteří se specializují na novodobou českou historii.
Sborník Narativ 1945 vznikl jako součást širšího projektu a doplňuje stejnojmennou rozsáhlou výstavu k výročí konce druhé světové války, kterou pořádá Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.
Vernisáž výstavy, na kterou jste také srdečně zváni, proběhne 8. května od 17 hodin v ambitu muzea.
Na prezentaci sborníku budete mít možnost setkat se s některými z autorů a diskutovat o tématech, která rezonují nejen v akademickém světě, ale i ve výuce a celospolečenské debatě.
Slavnostní koncert k 80. výročí konce druhé světové války a 300 let od vysvěcení poutního kostela v Hejnicích
24. 5. 2025 od 19:00
Slavnostní koncert k významnému výročí konce druhé světové války se stane podmanivým uměleckým dialogem o naději, lidskosti a sdílených hodnotách. V nezaměnitelné atmosféře poutního kostela Navštívení Panny Marie v Hejnicích zazní díla, která se dotýkají nejhlubších emocí.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Gregor A. Mayrhofer, dirigent, Tomáš Jamník, violoncello, Bella Adamova, mezzosoprán
Bohuslav Martinů (1890-1959)
Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, H. 304
Moderato
Andante poco moderato
Allegro
Gustav Mahler (1860-1911)
Rückert-Lieder
1. Blicke mir nicht in die Lieder!
2. Ich atmet’ einen linden Duft
3. Ich bin der Welt abhanden gekommen
4. Um Mitternacht
5. Liebst du um Schönheit
Výstava Narativ 1945
Místo konání: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, ambit
Doba trvání výstavy: 9. 5. – 28. 10. 2025
Vernisáž výstavy: 8. 5. 2025, 17 hodin (bude tlumočeno do němčiny)
V ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě bude ve čtvrtek 8. května 2025 v 17 hodin slavnostně zahájena výstava Narativ 1945. Ta nabídne originální sondu do toho, jak byly a jsou události konce druhé světové války vykládány – nejen v regionálním, ale i celostátním kontextu, a jak se jejich výklad proměňoval v čase. Kurátorem výstavy je historik novodobých dějin Mgr. Tomáš Cidlina.
Výstava není jen připomínkou samotných událostí května 1945 v našem regionu a v někdejším Československu. Cílem je především reflektovat, jakým způsobem bylo s fenoménem osvobození nakládáno v politickém, uměleckém a mediálním diskurzu, nebo také ve školním vzdělávání.
Návštěvníci se mohou těšit na řadu dobových dokumentů, textových a audiovizuálních prvků i na unikátní scénografické řešení výstavního prostoru ambitu. Při příležitosti vernisáže bude široké veřejnosti představen také stejnojmenný sborník esejů, který se tematicky váže k roku 1945 a jeho významu v českých dějinách. Autoři esejů jsou významní čeští i zahraniční historici, archiváři, kunsthistorici, filmoví a literární vědci a filozofové.
Výstava je dostupná v česko-německé jazykové verzi, aby oslovila i návštěvníky z blízkého příhraničí a nabídla rovnocennou zkušenost oběma jazykovým skupinám. Po dobu jejího trvání se uskuteční řada doprovodných akcí, ať už jde o komentované prohlídky, česko-německé exkurze po místech spojených s událostmi konce války a prvních měsíců míru, koncerty či oblíbený podcast Přepište dějiny.
První koncert v rámci doprovodného programu, hudební projekt „Heimatcore“, proběhne již druhý den po vernisáži, tedy v pátek 9. května v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě jako součást Českolipského komorního cyklu Lípy Musicy.
Významnou připomínkou bude také česko-německý den 15. června, pořádaný k 80. výročí tzv. divokého odsunu z České Lípy. Tato pietní událost, kterou od roku 2019 navštěvují jak místní obyvatelé, tak němečtí krajané, bude letos obohacena o koncert citeristy Michala Müllera z Varnsdorfu, jenž ve své tvorbě reflektuje kulturní krajinu severních Čech.
Výstava A přesto říci životu ano
21. 6. 2025 – 21. 9. 2025
Vernisáž 20. 6. 2025 od 19.00
Místo konání: Grafický kabinet Oblastní galerie Liberec
V roce 2025 oslavíme výročí 80 let od konce druhé světové války. Připomínání hrůz války a totalitarismu nikdy nepřestane být aktuální, neboť „ti, kdo si nepamatují svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ (George Santanaya, americký filosof, kritik a spisovatel).
Název výstavy „A přesto říci životu ano“ je vypůjčen z knihy slavného psychologa Viktora Emila Frankla, který přežil koncentrační tábor, přišel o všechny blízké, o celý svůj dosavadní život a na tomto existenciálním prožitku vybudoval teorii přežití a znovunalezení smyslu života.
Výstava je založená převážně na dílech ze sbírky Galerie Lázně Liberec. Ovšem s jednou malou výjimkou, zapůjčenými kresbami a obrazy Jaroslava Krále, které jsou v majetku rodiny již od chvíle, kdy je Jaroslav namaloval. Poslední obraz, který stál na stojanu v době zatčení Gestapem, i kresby, které byly tajně vyneseny z Kounicových kolejí jeho spoluvězněm, který je i signoval svým jménem, aby obelstil Gestapo a doručil rodině.
Výstava představí „mikropříběhy“ českých a českoněmeckých umělců, kterým válka zasáhla do života. Upozorní na možná pozapomenuté kapitoly z našich dějin.
Lidé ve válce - výstava Severočeské muzeum v Liberci
19. 06. 2025 – 04. 01. 2026
Každý konflikt a každý deviantní režim na světě s sebou nese obrovské utrpení. Míra bezpráví je často tak velká, že ještě desítky let po jeho konci si nejsme schopni připustit rozsah té hrůzy a počty viníků i obětí. Stejně tak těžké je rozklíčovat, co nás čeká.
Představte si, že jste svědomitý úředník na obecním úřadě a zpracujete seznam nějakých osob podle oběžníku „shora“. Pečlivě a dle své nejlepší vůle. O pár let později všichni ze seznamu skončí v plynových komorách koncentračního tábora. Výjimka? Ne! Běžná praxe nacistického režimu.
Výstava představí přibližně dvanáct osudů osob, které poznamenal nacistický režim a události spojené s druhou světovou válkou. To vše na pozadí evidence osob vedené za války v Liberci.
Dopisy psané srdcem aneb tajemství domu Kriemshübel Baude
Libuše Pavízová, Pavel Šourek
Kniha vypráví skutečný příběh rodiny Reckziegelových, sudetských Němců, obyvatel domu čp. 130 v Janově nad Nisou, z období druhé světové války, ale i před ní a pokračuje vyprávěním jejich osudů i po skončení války. Srozumitelnou formou vypráví o oblasti našich pohraničních hor (Sudet) v historických souvislostech a o rodině, která po mnoho generací žila v domě čp. 130 předtím, než ho koupil současný majitel a také spoluautor knihy Pavel Šourek, vše doplněné o mnoho map, obrázků a fotografií.
V roce 2020 dům čp. 130 v Janově nad Nisou, dnes se mu říká „Na Vyhlídce“, vydal své velké tajemství. Při rekonstrukci staré střechy byly na půdě za trámem nalezeny staré černobílé fotografie a dopisy psané německy. Postupně jsme zjišťovali, že fotografie nalepené na listech papíru, "rodinné album", vytvořila dvanáctiletá Helene Reckziegel, dcera původních německých majitelů domu a dopisy z období 2. světové války byly zasílané domů z východní fronty jejím otcem Albertem Reckziegelem.
Tak začal příběh „znovuobjevení“ rodiny Reckziegelových.
Kniha pozvolna začíná vyprávěním o vzniku Janova nad Nisou kolem r. 1630, o historickém kontextu vzniku Sudet, o událostech, které předcházely 2. světové válce a o příčinách jejího vzniku. Pokračuje překlady německých dopisů (asi 70 dopisů), pohlednic a korespondenčních lístků vojáka wehrmachtu Alberta Reckziegela, které posílal své rodině z východní fronty včetně map ukazujících, kde se během války pohyboval, vše doplněné o skutečné události 2. světové války a reáliemi doby. Kniha se zabývá koncem války v Sudetech, poválečným obdobím v Sudetech, odsunem sudetských Němců a přibližuje skutečný příběh rodiny Reckziegelových po konci války s autentickým svědectvím o odsunu rodiny Reckziegelových z domu čp. 130 v Janově nad Nisou. Je i o pátrání po rodině Reckziegelových dlouho po skončení války.
Kniha je zároveň mementem a výzvou k odpuštění.
Pro zájemce o historii je do knihy vložena kapitola "Malý badatelský kurz" o pátrání po nejstarší historii domu čp. 130 spojený s bádáním po nejstarších a všech následujících obyvatelích domu (od roku cca 1800) s obrazovými ukázkami historických map, s ukázkou urbáře, pozemkových knih - celé pojaté jako návod pro laika, který by měl zájem pátrat po původu své rodiny nebo historii konkrétního domu.
Přebal knihy ztvárnil známý smržovský kreslíř Petr Urban.
Kniha má 344 stran, pevné desky s přebalem ve formátu A4, s mnoha historickými fotografiemi rodiny Reckziegelových, s obrázky, ukázkami starých listin, historickými mapami a současnými i historickými fotografiemi domu a je možné si ji koupit za 710,52 Kč. Knihu si můžete zakoupit, napište nám na mailové adresy nebo volejte: pavel.sourek@collegiumtrade.cz, tel. 604 528 463, liba.pavizova@seznam.cz, tel. 608 759 949