Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

2021

Pocty hejtmana 2021

Vlasta Burian – in memoriam za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu

Vlastním jménem Josef Vlastimil Burian, známý také jako Král komiků. Divadelní a filmový herec, režisér, zpěvák, ředitel divadla a sportovec. Byl jedním z nejpopulárnějších herců za první republiky a jeho popularita trvá dodnes. Po válce byl neprávem nařčen z kolaborace, a tím jeho zářná kariéra skončila.

František Horák – za celoživotní přínos ve vývoji, obnově a záchraně regionálního pivovarnictví)

Zasloužil se o záchranu pivovaru ve Svijanech, kde od svých 16 let pracoval. Od roku 1999 do roku 2000 byl jeho ředitelem, zaměstnával 90 lidí a mohl se pochlubit 300.000 hektolitry výstav. Nebýt jeho nadšení pro věc, Svijany by zřejmě přišly o svého významného zaměstnavatele. České pivo pozvedl a zasloužil se o šíření jeho dobrého jména nejen u nás, ale i ve světě. S jeho přispěním se povedlo zachránit i Svijanský zámek a coby zastupitel pozvedl i život v obci.

Manželé Věra a Jiří Hudečkovi – za celoživotní přínos v oblasti skautingu a práce s mládeží

S velkým nasazením působí ve vedení skautských družin, oddílu a střediska Řetěz v České Lípě. Bratr Akéla se svou manželkou Věrou zasvětil celý svůj život několika generacím dětí. I přes zákaz organizace vedli děti k úctě k přírodě i druhým lidem. Svým příkladem a rétorikou ovlivnili desítky mladých lidí v životě.

prof.  Ing.  Jan Nouza, CSc. – za celoživotní přínos v oblasti vývoje komunikačních technologií

Dlouhá léta působí na Technické univerzitě v Liberci, kde spoluzaložil Fakultu mechatroniky a mezioborových studií. Založil laboratoř počítačového zpracování řeči SpeechLab a jím vedený tým dokázal tyto technologie dovést až do praktického využití. Věnuje se analýze, zpracování a automatickému rozpoznávání řeči a číslicovému zpracování signálů. Je autorem prvního českého programu pro hlasové ovládání počítače nebo telefonu na bázi dialogu s výpočetní technikou.

Jiřina Permanová – za celoživotní přínos v oblasti hudby

Přes 58 let pracuje jako klavírní korepetitor při výuce klasického tance při Základní umělecké škole Liberec. Pětačtyřicet let byla členkou orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci též jako klavírní korepetitor opery. Ještě ve svých 87 letech se dětem v hudební škole věnuje 4 dny v týdnu. Kultivuje děti a mládež, co se týká klasického vzdělání v hodinách tance.

akad. mal. Ivo Rozsypal – in memoriam za celoživotní přínos v oblasti sklářství a výtvarnictví

Jeden z nejvýraznějších sklářských výtvarníků, žák profesora Stanislava Libenského. Deset let svého sklářského života spojil s novoborským Crystalexem, od roku 1983 se věnoval samostatné výtvarné činnosti. Výrazným způsobem ovlivnil českou i světovou sklářskou scénu. Za svá díla obdržel řadu významných domácích i světových ocenění.

MUDr. Stanislav Taller – za celoživotní přínos v oblasti medicíny – chirurgie

Chirurg se zaměřením na úrazovou chirurgii. Zakladatel moderní traumatologie, který se podílel na vytvoření sítě traumacenter v České republice. Originálně přistupoval k ošetření zlomenin pánve a páteře. Jeho postupy se dosud užívají. Držitel patentu dlahy omega užívané při ošetření zlomenin kyčelního kloubu. Padesát let pracoval v Krajské nemocnici Liberec jako chirurg, primář chirurgického oddělení, a v letech 1993–2001 byl primářem traumacentra. Má téměř 40 let praxe jako soudní znalec v oblasti chirurgie.

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky