Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
2019
ak. soch. Jaroslava Brychtová – za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví
Jaroslava Brychtová kvůli nucenému nasazení začíná studovat až po druhé světové válce. V roce 1950 založila v Železném Brodě experimentální středisko pro uplatnění skla v architektuře. Brychtová reprezentovala sklářskou výrobu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. S manželem Stanislavem Libenským se věnovala především monumentálním realizacím pro architekturu. Její dílo je zastoupené ve sbírkách umění po celém světě.
Josef Haisler – za celoživotní přínos v boji za svobodu
Ve Výzkumném a zkušebním středisku 020 Doksy strávil Josef Haisler mnoho let. Z jeho nápadů vzešla celá řada patentů týkající se pancéřované tankové techniky. Během druhé světové války zažil pochod smrti Mladou Boleslaví. V současné době se jako člen Československé obce legionářské podílí na významných vzpomínkových akcích v Libereckém kraji.
Jaroslav Hlubůček – za celoživotní přínos v oboru sklářství a bižuterie
Jaroslav Hlubůček má za sebou bohatou pracovní kariéru v oblasti skla a bižuterie, a to v rodinné firmě JADI či na Generálním ředitelství jablonecké bižuterie. Po roce 1948 byl politicky perzekuován. V roce 2009 zachránil upadající bižuterní průmysl v Jablonci nad Nisou, kdy prosadil odkup aktiv společnosti Jablonex Group a podílel se na založení Svazu výrobců skla a bižuterie.
Markéta Pechová, DiS. – za mimořádný sportovní výkon
V dětství přišla Markéta Pechová kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Přesto se nevzdala, nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve to byla atletika a ve dvaceti letech plavání, kterému se věnuje dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a soutěží se zdravými sportovci. Na konci srpna 2019 zdolala jako první handicapovaná žena kanál La Manche, a to v čase 12 hodin a 31 minut. V současné době je členem plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec.
Mgr. Jaroslav Rudiš – za ojedinělý přínos v oblasti literatury
Rodák z Turnova Jaroslav Rudiš vystudoval Pedagogickou fakulty Technické univerzity v Liberci. Absolvoval studijní pobyty v Curychu a Berlíně. V současné době je spisovatelem na volné noze. Zásadním titulem pro něj byla prvotina Nebe pod Berlínem, za kterou získal Cenu Jiřího Ortena. Vydal také trilogii Alois Nebel a v roce 2012 obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Je autorem novely Český ráj.
MgA. Graziano Sanvito – za celoživotní přínos v oblasti hudby
Graziano Sanvito je invenční hudebník. Již řadu let je šéfdirigentem velmi kvalitního amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru, který i díky němu patří ke špičce ve svém oboru v rámci celé České republiky.
prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel – za celoživotní přínos v oboru architektury
Profesor Jiří Suchomel je významný liberecký patriot, ale i člověk světového formátu. Jeho zásluhou vznikla v roce 1994 liberecká architektonická fakulta. Dlouhodobě zastával post proděkana pro vědu a výzkum na Technické univerzitě v Liberci. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou, českolipský kulturní dům, Palác Syner v Liberci či budova G liberecké Technické univerzity.
Ing. Michal Beneš (in memoriam) – za mimořádný přístup k záchraně lidských životů
V roce 2006 se Michal Beneš stal dobrovolným členem Horské služby ČR v Jizerských horách. Věnoval se systému záchrany osob ztracených ve volném terénu. Vypracoval metodiku postupů podle souřadnic GPS, kterou dodnes využívají složky integrovaného záchranného systému. Po úspěšném získání kvalifikace pilota se stal leteckým instruktorem. Při jednom z výcviků došlo 22. března 2019 k tragické nehodě, při které Michal Beneš zahynul.