Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
2011
MUDr. Václav Cihlář – za celoživotní přínos v oblasti zdravotnictví
Lékař, který stál u zrodu dětské chirurgie v liberecké nemocnici. Při srpnových událostech v roce 1968 se velmi aktivně zúčastňoval pomoci a ošetřování raněných občanů. Pro své následné lidské a profesní postoje byl postižen nepřízní tehdejšího vedení. Po roce 1989 byl krátkodobě ředitelem nemocnice v Liberci a dále působil jako krajský revizní lékař Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Miloslav Dvorský – za celoživotní přínos v oboru tradičního řemesla a práce s mládeží
Dělník, švec a cihlář. Stal se brankářem fotbalového klubu v Českém Dubu a několik let získával vavříny na sportovním poli. Ke sportu měl vždy velmi blízko a rád předával zkušenosti těm nejmenším. V letech 1960–1966 působil jako náčelník místního Sokola a vedl také dětský volejbalový oddíl. Byl u zrodu místní organizace Junák a po ukončení jeho činnosti se ještě dalších 16 let věnoval dětem a mládeži. Za svůj život vedl nebo se podílel na organizování 40 táborů pro děti. Za svou práci s dětmi obdržel také dvě významná státní ocenění.
Václav Helšus – za významný přínos v oblasti herectví
Český herec a dramatik. V letech 1973–1979 působil ve Studiu Y, kde uplatňoval principy improvizovaného a autorského herectví. Od roku 1979 byl členem Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Autor monologů a divadelních scénářů. V sedmdesátých letech patřil k jedničkám liberecké Ypsilonky v inscenacích Michelangelo Buonarroti, Ubu králem, Kovář Stelzig. Za svou kariéru ztvárnil role v mnoha filmech a seriálech, jako jsou například Holka na zabití, Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, Kanárek, Indián a sestřička či seriál Život na zámku.
Vladimír Komárek – in memoriam – za významný přínos v oblasti výtvarného umění
Český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Jeho obrazy, grafiky a ilustrace si svou podmanivostí získaly nejen pozornost, ale i srdce mnoha lidí. Milovaným krajem Vladimíra Komárka bylo Semilsko, kde se narodil a kde prožil i podstatnou část svého života. Studia začal na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a v roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění. Po dvou letech však přestoupil na Vysokou školu umělecko-průmyslovou, kde v roce 1954 absolvoval u prof. Karla Štipla. Byl členem významného Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Svoji první samostatnou výstavu uspořádal v roce 1958 v České Lípě. Za výtvarný doprovod veršů Vladimíra Holana Strom kůru shazuje, získal v roce 1981 prestižní ocenění Nejkrásnější kniha roku. S příznivým ohlasem se však setkaly i jeho ilustrace básnické sbírky Jaroslava Seiferta, balady Karla Hynka Máchy i další. Svojí malířskou tvorbou Vladimír Komárek oživil slavnou tradici české imaginace. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemné barvy a neostré kontury, což vnáší do jeho obrazů jedinečnou atmosféru.
RNDr. Miloslav Nevrlý – za celoživotní přínos v oblasti přírodních věd – zoologii
Zoolog, publicista, spisovatel, cestovatel, turista a skaut. Vystudoval přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (obor zoologie). Ještě před promocí získal místo zoologa v Severočeském muzeu v Liberci. Tam pracoval až do odchodu do důchodu, po většinu doby jako vedoucí přírodovědeckého oddělení. Svůj zájem věnoval zejména Jizerským horám. Profesně se zabýval nejen studiem tamní zvířeny netopýrů, ale i obecnou historií tohoto pohoří, o kterém napsal řadu větších i menších prací. Nejznámější je Kniha o Jizerských horách, za kterou obdržel v roce 1976 výroční nakladatelskou cenu. Dlouhé roky vykonával dobrovolnou funkci libereckého okresního konzervátora státní ochrany přírody a krajského konzervátora pro zoologii. Jako terénní pracovník se stal autorem i mnoha turistických publikací a map. Podílel se na koncepci a tvorbě Turistického průvodce Jizerskými horami. Skautem se stal po válce. Po roce 1968 pomáhal vést v Liberci 12. skautský oddíl. Je znám pod přezdívkou Náčelník.
PhDr. Jan Šolc – za významný přínos v oblasti filozofie a vzdělávání
Filozof a dlouholetý pedagog. Působil mimo jiné jako poslanec Federálního shromáždění, delegát u Parlamentu NATO, předseda Akademického senátu Technické univerzity v Liberci, prezidentský poradce či předseda Etického fóra České republiky. Přednášel pro Institut Ministerstva vnitra, Úřad vlády České republiky, Český úřad zeměměřický a katastrální, Phare aj. Jeho hlavními tématy byly veřejná správa, etiketa, etika, politologie.