Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
2007
Josef Rakoncaj – za přínos v oblasti horolezectví
Horolezec Josef Rakoncaj začínal na Prachovských skalách, později se stal jediným Čechem, který dvakrát zdolal nejobávanější osmitisícovku K2. Rodák z Turnova si oba své slavné výstupy na druhou nejvyšší horu světa zapsal v 80. letech. Největším lákadlem pro něj je Himálaj, jeho touhou bylo prošlapat si ve vysokohorském terénu vlastní cestu. Josef Rakoncaj má v tomto směru na kontě hned několik prvovýstupů, z toho tři na osmitisícové vrcholy. Pouhé tři roky od sebe dělí dva úspěšné pokusy o zdolání K2, hory vysoké 8611 metrů. První expedice v roce 1983 trvala z dnešního pohledu těžko představitelné čtyři měsíce, horolezci opakovali japonskou cestu. Napodruhé zdolal K2 v roce 1986 z pákistánské strany za pouhé čtyři dny.
prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc. – za přínos v oblasti vědy a výzkumu
Díky profesorovi Oldřichu Jirsákovi je Liberec od roku 2004 spojován s významným technickým vynálezem, Nanospiderem na výrobu netkané textilie z nanovláken. Ve světovém měřítku unikátní zařízení vyvinul na půdě liberecké univerzity vědecký tým právě pod vedením profesora Jirsáka. Za vývoj Nanospideru získal vědec Cenu invence udělovanou společností Škoda Auto v rámci prestižní soutěže Česká hlava. Zatím nejvíce aplikací nanovláken existuje pro zdravotnictví. Nanotechnologie lze využít například při výrobě speciální roušky, která chrání před viry i bakteriemi a zabraňují šíření respiračních chorob. Materiál dokáže zachytit i velmi jemné částice.
Věra Plívová Šimková – za přínos v oblasti filmů pro děti
Léta rozdávala radost dětem, její filmy oslovily dvě generace diváků. Režisérka Věra Plívová – Šimková, rodačka z Lomnice nad Popelkou, zasvětila celý život tvorbě pro děti. Svůj první velký film režisérka natočila v roce 1955, od té doby jich má na kontě více než 20. Od svého záměru točit filmy pro děti a mládež se nikdy neodchýlila. Jedním z nich je například film Páni kluci z roku 1975, parafráze románu Marka Twaina, zasazený do českého prostředí. Mnoho diváků zná režisérku například díky filmům Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Krakonoš a lyžníci nebo hudební komedii Přijela k nám pouť.
Jan Křivánek – in memoriam – za celoživotní přínos v oblasti popularizace vážné hudby
Jan Křivánek byl více než 20 let oporou českolipského Kruhu přátel hudby. Jeho hlavním smyslem byla a je popularizace vážné hudby na regionální úrovni. Díky jeho nadšení se uskutečnily desítky vysoce hodnocených koncertů. Jeho pozvání do Jiráskova divadla přijala řada význačných umělců, se kterými byl v osobním kontaktu. Dával ale také příležitost i mladým začínajícím umělcům, mnozí z nich dnes sklízí slávu ve velkých koncertních sálech. V České Lípě se také díky němu rozrostlo publikum, pro které Jan Křivánek řadu let koncerty organizoval.
Jiří Janáček – za přínos v oblasti literární vědy
Středoškolský a vysokoškolský pedagog, literární vědec, kritik a publicista. Ve své práci se zaměřoval na divadlo (především 19. století), zvláště loutkové. Přispíval do regionálního, celostátního a odborného tisku (Liberecký den, MF Dnes, Lidové noviny, Týdeník Rozhlas, Zlatý máj, Loutkář, Divadelní revue aj.) Po odchodu do důchodu mapoval německé divadlo v Liberci.