Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

2007

 

Josef Rakoncaj – za přínos v oblasti horolezectví

Horolezec Josef Rakoncaj začínal na Prachovských skalách, později se stal jediným Čechem, který dvakrát zdolal nejobávanější osmitisícovku K2. Rodák z Turnova si oba své slavné výstupy na druhou nejvyšší horu světa zapsal v 80. letech. Největším lákadlem pro něj je Himálaj, jeho touhou bylo prošlapat si ve vysokohorském terénu vlastní cestu. Josef Rakoncaj má v tomto směru na kontě hned několik prvovýstupů, z toho tři na osmitisícové vrcholy. Pouhé tři roky od sebe dělí dva úspěšné pokusy o zdolání K2, hory vysoké 8611 metrů. První expedice v roce 1983 trvala z dnešního pohledu těžko představitelné čtyři měsíce, horolezci opakovali japonskou cestu. Napodruhé zdolal K2 v roce 1986 z pákistánské strany za pouhé čtyři dny.

prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc. – za přínos v oblasti vědy a výzkumu

Díky profesorovi Oldřichu Jirsákovi je Liberec od roku 2004 spojován s významným technickým vynálezem, Nanospiderem na výrobu netkané textilie z nanovláken. Ve světovém měřítku unikátní zařízení vyvinul na půdě liberecké univerzity vědecký tým právě pod vedením profesora Jirsáka. Za vývoj Nanospideru získal vědec Cenu invence udělovanou společností Škoda Auto v rámci prestižní soutěže Česká hlava. Zatím nejvíce aplikací nanovláken existuje pro zdravotnictví. Nanotechnologie lze využít například při výrobě speciální roušky, která chrání před viry i bakteriemi a zabraňují šíření respiračních chorob. Materiál dokáže zachytit i velmi jemné částice.

Věra Plívová Šimková – za přínos v oblasti filmů pro děti

Léta rozdávala radost dětem, její filmy oslovily dvě generace diváků. Režisérka Věra Plívová – Šimková, rodačka z Lomnice nad Popelkou, zasvětila celý život tvorbě pro děti. Svůj první velký film režisérka natočila v roce 1955, od té doby jich má na kontě více než 20. Od svého záměru točit filmy pro děti a mládež se nikdy neodchýlila. Jedním z nich je například film Páni kluci z roku 1975, parafráze románu Marka Twaina, zasazený do českého prostředí. Mnoho diváků zná režisérku například díky filmům Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Krakonoš a lyžníci nebo hudební komedii Přijela k nám pouť.

Jan Křivánek – in memoriam – za celoživotní přínos v oblasti popularizace vážné hudby

Jan Křivánek byl více než 20 let oporou českolipského Kruhu přátel hudby. Jeho hlavním smyslem byla a je popularizace vážné hudby na regionální úrovni. Díky jeho nadšení se uskutečnily desítky vysoce hodnocených koncertů. Jeho pozvání do Jiráskova divadla přijala řada význačných umělců, se kterými byl v osobním kontaktu. Dával ale také příležitost i mladým začínajícím umělcům, mnozí z nich dnes sklízí slávu ve velkých koncertních sálech. V České Lípě se také díky němu rozrostlo publikum, pro které Jan Křivánek řadu let koncerty organizoval.

Jiří Janáček – za přínos v oblasti literární vědy

Středoškolský a vysokoškolský pedagog, literární vědec, kritik a publicista. Ve své práci se zaměřoval na divadlo (především 19. století), zvláště loutkové. Přispíval do regionálního, celostátního a odborného tisku (Liberecký den, MF Dnes, Lidové noviny, Týdeník Rozhlas, Zlatý máj, Loutkář, Divadelní revue aj.) Po odchodu do důchodu mapoval německé divadlo v Liberci.

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky