Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Semily - 24. dubna 2013

Termín: 24. dubna 2013

Program:

09:50 – 10:00 Oficiální přivítání delegace Indonésie před budovou Krajského úřadu Libereckého kraje
10:00 – 10:30 Setkání delegace Indonésie s náměstkyní hejtmana Hanou Maierovou
10:30 – 11:00 Oficiální setkání s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou
11:00 – 11:20 Vyhlídka z terasy budovy Libereckého kraje
11:45 – 13:05 Prohlídka Státního zámku Sychrov
13:35 – 14:30 Návštěva Waldorfské školy v Semilech
14:30 – 15:30 Oficiální oběd se starostou města Semily Janem Farským
15:30 – 16:30 Setkání se zástupci města v budově radnice
16:30 – 18:00 Setkání s občany města Semily v Kině Jitřenka
18:00 – 18:30 Přesun do Liberce, ukončení akce

 

Vítěznou cenu z Hejtmanského plesu – Den strávený ve společnosti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, si ve středu 24. dubna přijela „vyzvednout" Její Eminence Emeria W. Siregar, velvyslankyně Indonésie v České republice, s doprovodem

Hejtman vybral společně s indonéskou ambasádou zrovna den, kdy se nikdo z účastníků opravdu nenudil - jednání na kraji s hejtmanem a jeho náměstkyní pro kulturu a cestovní ruch Hanou Maierovou, pak vyhlídka z nejvyšší liberecké budovy - z terasy Krajského úřadu LK, prohlídka zámku Sychrov, překvapení v podobě sokolníků, setkání s žáky Waldorfské školy v Semilech a na závěr diskuse  se semilskými  zastupiteli včele se starostou a poslancem Janem Farským.

Velvyslankyně mimo jiné prozradila, že Liberec byl první, který navštívila po svém příjezdu do republiky.

Zrovna tu byla tu sněhová bouře, když jsme stoupali do kopce na Ještěd a tam to vypadalo jako v Drákulově doupěti,“ vyprávěla s úsměvem a dodala, že miluje zimu v České republice 

Hejtmanovi zdůraznila, že by byla ráda, kdyby se podařilo zvýšit obchodní spolupráci, 

Například už spolupracujeme s Pardubicemi, odkud vyrobenými radary vybavily letiště v Indonésii, a naopak byla jsem tu v restauraci, která byla vybavena nábytkem z Bali,“ řekla. 

Hejtman takové nabídky vítá a rád přijímá. 

„Abychom mohli nabídnout našim firmám nové trhy, soustředění se jen na Evropskou unii má svá omezení. To se ukazuje právě v době ekonomické krize, která státy EU potkala,“ vysvětlil hejtman s tím, že jím vytvořený poradní Ekonomická rada LK ( krajský NERV) a ten hledá cesty, jak otevírat dveře pro naše firmy do zahraničí a naopak. 

Máme tu také významné výzkumné kapacity, které budou ve světě hledat partnery pro kooperaci,“ doplnil. 

Po návštěvě Státního zámku Sychrov se velvyslankyně zúčastnila besedy se žáky Waldorfské školy v Semilech. 

V krátkém úvodu upozornila na to, že v Indonésii se potkávají různá náboženství, žije tu 270 mil lidí na 70 tisících ostrovech od Filipín po Papuu, 200 etnik, 300 různých jazyků a nářečí, 33 provincií 

„Mým úkolem je podpora všech oblastí, ve kterých může Indonésie kooperovat s regiony v České republice,“odpověděla na dotaz studenta. 

„Vypisujeme tradičně stipendia a tak i vy máte možnost, abyste se přihlásili ke studiu v naší zemi. Už jich tam studuje stovka,“ dodala s tím, že zve studenty na velkou módní přehlídku na pražské ambasádě. Hejtman zase odpovídal na dotazy týkající se komunikace R35 nebo reformy českého školství 

Na závěr návštěvy se Její Eminence Emeria W. Siregar po prohlídce některých učeben zapsala spolu s Martinem Půtou do Pamětní knihy Města Semily. 

Hejtmanský den pokračoval setkáním se zastupiteli města, na které navazovalo setkání  s občany. Bylo to po České Lípě již druhé diskusní odpoledne, kdy hejtman prezentuje stanoviska svá nebo Rady LK k důležitým otázkám fungování Libereckého kraje a odpovídá na otázky účastníků. Asi do třetiny zaplněné semilské kino Jitřenka hostilo navíc krajského  radního pro dopravu Vladimíra Mastníka a starostu města  Jana Farského a místostarostku Lenu Mlejnkovou. Jednání se zastupiteli se zúčastnila i indonéská velvyslankyně v ČR Její Eminence Emeria W. Siregarová. 

Hejtman mimo jiné informoval o situaci v ROP Severovýchod a upozornil, že na rozdíl od většiny ostatních hejtmanů je pro dohodu s Ministerstvem financí v otázce vrácení peněz za špatně administrované projekty financované z EU. 

„Je šance, že bychom tyto vrácené finanční prostředky mohli ještě využít a netrestali bychom obce či jiné subjekty, které měly vše pořádku,“ řekl hejtman. 

Hovořilo se i o tzv. Paktu zaměstnanosti, který by byl možným nástrojem, jak snižovat nezaměstnanost v kraji, stejně jako Sociální podnik zřízený Libereckým krajem.. 

„Dobré zkušenosti mají například v Moravskoslezském kraji, přemýšlíme, jak je k našemu prospěchu využít,“ doplnil. 

Novým tématem byla ekologická výchova, která podle některých názorů je příliš centralizována v Ekocentru v Oldřichově Hájích na Liberecku a na další subjekty se již příliš peněz nedostává. 

„Je nesmyslné vozit děti ze Semil 70 kilometrů autobusem, aby se podívaly, jak vypadá ovečka, když je máme za humny,“ podotkla jedna z účastnic diskuse, s čímž hejtman souhlasil. 

„Záměr zřídit obdobné středisko v Dolánkách u Turnova nebyl finančně udržitelný, přesto dotační podprogram resortu životního prostředí má milión korun, takže na něj mohou dosáhnout i školy či neziskové organizace, které se ekovýchovou zabývají,“ reagoval hejtman. 

Starostka Nové Vsi nad Popelkou Marie Kynčlová připomněla kontraverzní téma rušení pošt či projekt Partner České pošty. 

Hejtman v odpovědi zopakoval, to co už řekl starostům Mikroregionu Frýdlantsko: „Pošty by mohly provozovat obce, ale Česká pošta by měla nabídnout důstojné podmínky. Nedovedu si představit, že bych svěřoval například bankovní údaje nějakému prodavači v prodejně Partner České pošty nebo dokonce v hospodě, jak si to někdy představují.“ 

V diskusi vystoupil i Vladimír Mastník. Zdůraznil, že resort dopravy změnil systém soutěžení veřejných zakázek, které již nyní přinášejí značné úspory. 

„Zaměřme se nyní i na kvalitu dokončených a dokončovaných staveb,“ přislíbil a seznámil přítomné i s formacemi o právě skončeném jednání s Českými drahami. S humorem sobě vlastním prozradil záměr ČD postavit železniční koridor z Liberce přes Mladou Boleslav do Prahy, neboť po dosavadní trase přes Turnov jezdí vlaky stejně rychle jako v 19. století, kdy byla trať postavena. 

“Je to jistě správná filozofie, neboť když se budou měnit jen lokomotivy a vagóny a nebude se opravovat či stavět nový železniční svršek, tedy koleje, rychlost se nezvýší,“ řekl radní.

Navíc nám slíbili, že trať Turnov – Stará Paka nebude nikdy zrušena,“ dodal s úsměvem.

Účastníci odměnili oba hosty kina Jitřenka potleskem, když hejtman odmítl „libereckocentrismus“ a klidně odpověděl i na poněkud provokativní dotaz, jek se mu líbí semilské hlavní náměstí.

„Kruhová křižovatka na jednom konci náměstí a socialistická architektura samoobsluhy  uprostřed moc šancí nedává, ale například rekonstrukce kina Jitřenka se povedla,“ míní hejtman.

 

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky