Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíGIS
Hlavní náplní GIS odboru informatiky jsou následující činnosti:
- Správa a údržba HW a SW
Hlavní činností odboru informatiky je zajištění technického a programového vybavení pro práci s geografickými informačními systémy. Poskytujeme zaměstnancům kraje moderní počítače a notebooky. Pro tisk map a výstupů z mapových projektů jsme zajistili velkoformátovou tiskárnu – plotr HP 7200.
Pro digitalizaci map a plánů je k dispozici velkoformátový scanner s rozlišením 1200 DPI a vysokou rychlostí snímání. Dále je k dispozici velkoformátová řezačka papíru pro ořez výkresů nebo map.
Veškeré programové vybavení je založeno na platformách Windows a ESRI. Platforma Windows a Windows server se používají jako standardní operační systémy. Platforma ESRI se používá pro zpracování geografických dat, vytváření mapových výstupů a dále pro správu geografických datových sad. Geografická data jsou uložena na sdíleném datovém uložišti a také v geodatabázích, spravovaných platformou Microsoft SQL.
- Správa dat
Odbor informatiky zajišťuje pořízení a správu základních geografických dat z veřejných zdrojů. Tato data jsou pravidelně aktualizována a jsou ukládána v geodatabázi nebo na sdíleném uložišti.
Pro práci s GIS používáme mimo jiné následující datové sady:
Od Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (veřejně dostupný zdroj):
- ZM200 – základní mapa v měřítku 1:200000
- ZM100 – základní topografická mapa v měřítku 1:100000
- ZM50 – základní topografická mapa v mšřítku 1:50000
- ZABAGED – vektorová data polohopisu a výškopisu včetně vrstevnic
- Geonames – databáze geografických názvů a jmen
- Ortofoto – fotomapa povrchu
- SM5 rastr a vektor – státní mapové dílo v měřítku 1:5000
- Katastr nemovitostí – vektorová data katastru nemovitostí, především parcely a stavební objekty, obce, ulice a další objekty
- RUIAN – data z registru územní identifikace a nemovitostí. Tato veřejně dostupná data jsou pravidelně aktualizována v měsíčních intervalech a obsahují aktuální správní oblasti vyšších územně správních celků VUSC, krajů, obcí s rozšířenou působností ORP, obcí, městských částí, základních územních jednotek ZUJ. Pro potřeby krajského úřadu pro výkon státní správy jsou k dispozici vrstvy parcel a stavebních objektů a volební okrsky v rámci kraje.
- Vedení pracovní skupiny GIS
Odbor informatiky se podílí metodicky, a především organizačně na vedení pracovní skupiny GIS, která byla zřízena v rámci krajského úřadu za účelem koordinace činností v oblasti GIS mezi jednotlivými odbory. Pracovní skupina se zabývá prezentací GIS na veřejnosti, především účastí na prezentační akci „Dny GIS“, která se koná každoročně v listopadu.
Pracovní skupina GIS také pravidelně v půlročních intervalech předkládá zprávu o činnosti Radě Libereckého kraje.
- Podpora projektů dotýkajících se GIS
Odbor informatiky se podílí technickou podporou u řady projektů, které se dotýkají oblasti geografických dat. Do vybraných projektů je zapojen i personálně, například aktualizacemi datových sad. Nejznámější projekty jsou Digitální mapa veřejné správy DMVS, Digitálně technická mapa DTM, mezinárodní projekt CROSS DATA pro spolupráci v oblasti územního plánování a rozvoje, projekt NISA GO pro řešení dopravy, projekt Open data a další projekty kraje.