O projektu
Mapování a tvorba strategických materiálů rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví v Libereckém kraji
Dne 7. 6. 2023 obdržel Liberecký kraj rozhodnutí č. j. MK 35800/2023 OUKKO o poskytnutí neinvestiční dotace v rámci Výzvy č. 0232/2022 na tvorbu strategických materiálů v oblasti rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví (dále jen „KKO“) z Národního plánu obnovy – iniciativy 4.5. Rozvoj kulturního a kreativního sektoru na realizaci projektu s názvem Mapování a tvorba strategických materiálů rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví v Libereckém kraji.
Výsledkem projektu tedy bude zejména vytvoření Strategie rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví a zmapování kulturních a kreativních odvětví v Libereckém kraji.
„Liberecký kraj informuje, že realizuje projekt (název projektu), jehož účelem je podpora Ministerstva kultury ve strategickém rozvoji kulturních a kreativních odvětví vyšších územně samosprávných celků financovaný Evropskou unií – NextGeneration EU.“
Strategie rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví Libereckého kraje do roku 2030
Dne 26. 9. 2022 schválilo Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání textovou verzi Strategie rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví Libereckého kraje do roku 2030. Dokument připravoval Liberecký kraj ve spolupráci se zpracovatelskou firmou ONplan lab, s.r.o. a mnoha experty z řad odborné kulturní veřejnosti. Strategie vznikla ve spolupráci s pestrou škálou aktérů v oblasti kultury, kulturního dědictví, kulturních a kreativních odvětví z různých částí regionu. Aktéři měli možnost účastnit se práce v pracovní skupině, která byla jmenována náměstkyní hejtmana Libereckého kraje pro kulturu a cestovní ruch. Skupina spolupracovala na formulaci závěrů analýzy a formulaci podnětů pro vizi a cíle Strategie. Angažovaná veřejnost a zástupci samospráv v regionu uplatnili své nápady při konzultacích v regionu, které proběhly ve třech spádových oblastech regionu – v Liberci, České Lípě a Turnově.
Zástupci škol a sociálních služeb v kraji mohli vyjádřit svůj názor na dostupnost kultury pro děti a znevýhodněné skupiny v rámci dotazníkových šetření. Do zpětné vazby se ohledně kulturního prostředí zapojili také žáci středních škol v Libereckém kraji. Analytická a návrhová část vznikala během konzultací s experty krajského úřadu na oblast kultury a kulturního dědictví, cestovního ruchu, sociálních služeb, školství, veřejných financí, územního a strategického rozvoje, komunikace a marketingu.