Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Zřícenina, orloj i viadukt. Vrcholová trasa provede cyklisty zajímavostmi kraje

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 09. 04. 2021 16:08
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Vrcholová. Tak se jmenuje cyklotrasa, která je dlouhá necelých 46 kilometrů a vede z Liberce přes Machnín, Kryštofovo Údolí, Křížany a Výpřež zpět do Liberce. Nabídne podívanou na přírodní zajímavosti i historické památky.

„Tato trasa není pro začínající cyklisty nebo pohodáře, kteří se chtějí jen svézt. Už její název napovídá, že si nadšenci v sedlech slušně šlápnou do pedálů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Začátek je u vlakového nádraží v Liberci, odkud vede cyklostezka číslo 14A podél řeky Nisy směrem na Machnín a zříceninu hradu Hamrštejn. K ní se z Machnína lze dostat po cyklostezce Odra-Nisa, která kopíruje meandry Lužické Nisy. Hamrštejn, z nějž se do dnešní doby zachovaly zbytky obvodové zdi, dvou věží a zdi obytné budovy, se vypíná na Zámeckém kopci.

Po prohlídce hradu dále vede cesta po cyklostezce číslo 21A do Kryštofova Údolí, malebné vesničky s roubenými a hrázděnými domky a barokním dřevěným kostelem sv. Kryštofa. Za prohlídku určitě stojí originální orloj v budově bývalé trafostanice a nejhezčí a největší železniční viadukt v Česku.

Z Kryštofova Údolí pak přes Křižanské sedlo dojedou cyklisté až do Křižan a odtamtud podél Ještědského potoka stále do kopce a serpentinami až do sedla Výpřeže. Kdo bude mít ještě dostatek sil, může si vyšlápnout na Ještěd.

Za náročné stoupání k tomuto symbolu města Liberce i celého kraje pak přijde odměna v podobě neomezeného výhledu; za pěkné viditelnosti lze spatřit dokonce i pražský Petřín. Televizní vysílač s restaurací a hotelem ve tvaru rotačního hyperboloidu, který se na vrcholu Ještědu vypíná, vznikl podle návrhu architekta Karla Hubáčka. Ten za ni obdržel Perretovu cenu, nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů.

Více informací o trase se nalézá na odkazu www.mapy.cz/s/pulopesula.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky