Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Za drahokamy na Rašeliniště Jizerky

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 24. 09. 2021 10:22
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

 

Důmyslným ekosystémem, který ve velkém produkuje rostlinou biomasu, jsou rašeliniště. Odumřelé části rostlin se v nich shromažďují a ve spodních vrstvách se bez přístupu vzduchu mění na rašelinu. Rostou na nich také obdivuhodné rostliny. Jedním z takových míst je největší rašeliniště v Jizerských horách – národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky.

Rozkládá se podél meandrů říčky Jizerky a jejích přítoků. Těží z extrémních klimatických podmínek s nízkými teplotami, bohatými srážkami i sněhovou pokrývkou. Celé sice není přístupné, ale některými místy provedou naučné stezky.

„V takové lokalitě je třeba dodržovat všechna nařízení, která jsou stanovena ochranou přírody. I s nimi však máme příležitost prohlédnout si unikátní místa, která dávají život mnoha druhům rostlin a živočichů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraj.

Rezervace se rozprostírá v oblasti mezi Vlašským a Středním Jizerským hřebenem v nadmořské výšce okolo 880 metrů. Její osou je volně meandrující říčka Jizerka se svými přítoky – Pařezitým, Jílovým a Safírovým potokem. Chráněné území protíná takzvaná Jizerská silnice, lesní cesta, která spojuje Jizerku s horskou enklávou na Smědavě. Chráněny jsou rozsáhlé podmáčené a rašelinné smrčiny, porosty původní borovice kleče a zejména rozsáhlá otevřená bezlesí rašelinných luk, živých vrchovišť s jezírky a výskytem mnoha pozoruhodných rostlinných a živočišných druhů. Chráněná rašeliniště se nacházejí podél meandrů říčky Jizerky a jejích potočních přítoků.

Unikátem zdejší oblasti je výskyt velkého počtu minerálů v náplavech Jizerky a zejména Safírového potoka. Mnohé z nich patří mezi drahé kameny a jejich těžba v minulých staletích založila věhlas osady Jizerka. Kromě safírů, které daly lokalitě jméno, byly rýžovány také rubíny, zirkony, spinely či pleonasty a mnohé další drahokamy. Typický černý drahokam, ilmenit, byl původně pojmenován po tomto bohatém nalezišti jako iserin.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky je pro návštěvníky přístupná buď po značené Jizerské silnici, nebo po trase naučné stezky Tři izeríny. Tato stezka nabízí seznámení s hlavními přírodními i historickými pozoruhodnostmi území. Další informace mohou návštěvníci získat v expozici malého muzea v objektu bývalé školy na Jizerce.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky