Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíZ uzavřené rozhledny nad Frýdlantem se naváděla letadla, dnes na ni turisté opět mohou
- 09. 03. 2021 11:02
- Cestovní ruch
Rozkvět, chátrání a zase postupný návrat k původní slávě. Taková je v kostce historie rozhledny, která se ve výšce 399 metrů nad mořem vypíná nad městem Frýdlant. Výhledu z věže dominuje tamní zámek, tyčící se na kopci na opačném konci města, severní svahy Jizerských hor, táhlý vrchol Vysoký s větrníky elektráren, nakouknout lze i do sousedního Polska.
„Na rozhlednu se mohou turisté vydat Strmou uličkou z Frýdlantu a absolvovat tak jen krátkou procházku. Stejně tak se ale po výstupu na věž a pokocháním se pohledem na Frýdlant nebo naopak na Polsko lze vydat dál cestou do Údolí, které je součástí Frýdlantu, a lesem pak třeba směrem na Bulovku. Odtamtud je to jen skok do skvělé pekárny v Dolní Oldříši, kde si koupíte křupavou odměnu po pořádném výletu“ doporučuje Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Jde již o druhou vyhlídkovou věž. Původní, vybudovaná z iniciativy frýdlantského okrašlovacího spolku, byla dřevěná; na její stavbě se výraznou měrou podílel frýdlantský truhlář Josef Haupt – pozdější předseda spolku. Patnáctimetrová věž byla otevřena 6. června 1890 a návštěvníkům sloužila až do jara 1906, kdy musela být pro celkovou zchátralost stržena.
Základní kámen nové, 21 metrů vysoké rozhledny, byl položen 17. května 1906. Pro stavbu byla vybrána stavební firma Appelt & Hampel. K rozhledně bylo přistavěno i pohostinství. Tabulka na západní stěně věže připomíná stavitele Antonína Dresslera, který složil 1000 korun jako základní částku na stavbu. Slavnostní otevření rozhledny, zvané tehdy na počest stavitele Dresslerova výšina, se konalo 30. dubna 1907.
Idylické časy plné veselých výletníků načas přetnula světová válka a události, které po ní následovaly. Rozhledna pozvolna chátrala, načež v roce 1958 prošla stavebními úpravami, po nichž začala sloužit jako lokální převaděč televizního signálu a tím přestala být veřejně přístupná. Ve věži pak bylo umístěno zařízení pro navigaci dopravních letadel.
Na podzim roku 1979 vyrostla na kopci nová ocelová věž, na kterou byly přemístěny telekomunikační systémy pro televizi, stejně jako zařízení pro navádění letadel
Rozhledna i zchátralé budovy byly jaře roku 1980 předány Tělovýchovné jednotě Slovan Frýdlant a ta je dala do užívání svému turistickému odboru. Byla přistavěna nová budova skladu a došlo k celkové rekonstrukci všech budov a rozhledny. Slavnostní otevření znovu opravené a zpřístupněné rozhledny i celého turistického areálu se konalo 6. listopadu 1982.
Další aktuality
Pohodinda v Lužických horách: za teplem ke sklářské peci, za zimou na lyže
- 13. 01. 2025
- Cestovní ruch