Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstavba pavilonu učeben na libereckém gymnáziu F. X. Šaldy má zelenou. Kraj podepsal smlouvu se zhotovitelem a získal rozhodnutí o dotaci

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 16. 10. 2024 09:53
  • Majetek a investice
  • Školství

Sdílet článek

Po podpisu smlouvy se společností Syner, kterou kraj vybral v březnu letošního roku, po kladném stanovisku k získání evropské dotace a změně územního plánu statutárního města Liberec již nic nebrání výstavbě pavilonu učeben na libereckém gymnáziu F. X. Šaldy. Celkové náklady činí dle smlouvy, kterou kraj podepsal se Synerem 10. října letošního roku, 211.080.710,30 korun včetně DPH (bez vybavení). Stavět by se mělo na podzim příštího roku a žáci by se nových prostorů mohli dočkat na konci roku 2026.

„Díky novému pavilonu bude možné otevřít v každém ročníku čtyřletého gymnázia o třídu navíc. V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nyní nedostačují. Tento projekt pomůže převis poptávky zmírnit,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Co mě však mrzí a kvůli čemu jsme nabrali oproti původnímu předpokladu zpoždění 8 měsíců, je zprvu zamítavý přístup statutárního města Liberec – a to tamního odboru územního plánování –, které mělo k návrhu Libereckého kraje o navýšení kapacity na Gymnáziu F. X. Šaldy gymnáziu připomínky. To, o co jsme statutární město Liberec žádali a měli jsme podloženo i posudkem Českého vysokého učení technického, ale dostávali jsme spíše zamítavé signály, nakonec prošlo. Já osobně změnu přístupu města vítám. De facto jsme se však vrátili k našemu původnímu plánu podpory všeobecného vzdělávání a ztratili tím čas,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Součástí projektu je výstavba samotného pavilonu gymnázia, demolice a vybudovaní propojovacího krčku, vznik komunikací a zpevněných ploch, přeložek inženýrských sítí, terénní úpravy, drobná architektura a úprava hřiště.

V souladu s moderními trendy půjde o nenáročný, energeticky úsporný objekt s jižní stěnou bohatě prosklenou kvůli využití dobrého oslunění. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo, zelená střecha a fotovoltaické panely.

Při výstavbě hodlá kraj uplatnit dodavatelský režim design & build neboli vyprojektuj a postav, který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách. „Dodavatelský systém design & build nám pomohl ušetřit nemalé finanční částky,“ potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „V praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků.“

Náklady na celý projekt jsou 211.080.710,30 korun včetně DPH (bez vybavení), přičemž Liberecký kraj tento týden obdržel rozhodnutí o dotaci z Modernizačního fondu na podporu energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře.

„K projektu již bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace. Očekáváme, že bude činit 109.114.651 korun,“ doplnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

-------------------------------------------------------------------

Detailní technická specifikace pavilonu:

Architektonický a výtvarný návrh vychází z požadavku na výrazně energeticky úsporné budovy. Minimální obálce budovy napomáhá její jednoduchý kompaktní tvar. Na obdélníkovém půdorysu s jedním podzemním podlažím jsou dvě patra učeben a objekt je zakončen ustupujícím podlažím, s technologickou částí budovy, dalšími učebnami a střešní terasou (částečně zastřešenou).

Energetický koncept se projevuje i ve formální stránce architektury. Jižní fasáda je v maximální míře vybavena okenními otvory a nástěnnými fotovoltaickými panely. Svislá poloha panelů zajišťuje lepší přijímání slunečního svitu zejména mimo léto. Severní fasáda je pak řešena naopak s minimálními rozměry oken, které však ještě umožní provoz speciálních učeben a kabinetů. Severní stěna bude připravena technicky na popnutí stálezelenými rostlinami (břečťan), střecha bude zelená extenzivní.

Dispozičně navazuje stavba na stávající chodbu gymnázia novým spojovacím krčkem. Ten vyúsťuje u hlavního tříramenného schodiště s výtahem. Schodiště je navrženo se zrcadlem, procházejícím přes spodní tři podlaží. Tímto prostorem se přirozené osvětlení dostává i do budovy stávajícího gymnázia a schodiště s krčkem tak tvoří hlavní napojovací osu obou budov. Vstup je ze SZ nároží budovy přes závětří a zádveří. Samostatné schodiště vede do šaten a plní tak částečně funkci hygienického filtru. V 1. PP jsou navrženy šatny, kmenové učebny, sklad a posilovna se sport. šatnami a sprchami, doplněná hygienickým zázemím. V 1. NP je přes prosklenou příčku zajištěn bezbariérový vstup, dále jsou zde učebny, kabinety a knihovna. Ve 2. NP je dispozice obdobná, doplňuje ji nový napojovací krček. Ve východním travé je navržen prostor pro výtvarnou výchovu. Ve 3. NP jsou navrženy místnosti pro výuku, ale zejména technologická část (vzduchotechnika a místnost serveru vč. případné ústředny EPS a EVAK-ROZHL). Ve všech podlažích je navrženo v samostatném traktu hygienické zázemí. Vedle něj je situováno požární schodiště, které končí výstupem na terén v úrovni 1. NP.

Stavebně technické řešení vychází z typologie dispozičního a konstrukčního třítraktu ve formě železobetonového skeletu o proměnném modulu 3–8 m s hlavicemi, založeného na podzemní stěnové konstrukci („bílá vana“). Konstrukce 1. PP bude založena do nosného (skalního) podloží. Výstavba je podmíněna přeložkami IS a vybudování záporové stěny. Terasa v úrovni 3.NP bude z modřínového dřeva.

Podle odborného posudku (synantropy) bude zaměřena velká pozornost na výplně oken, a to hlavně na J a V straně budovy. Ty je nutné upravit tak, aby nedocházelo k odrazům okolní krajiny a ptáci toto vnímali jako překážku v průletu a bylo zabráněno nárazům přeletujících ptáků do skleněných výplní. Vhodné je volit polepy nebo nejlépe realizovat metodu pískování na skleněných vyplní. Při výstavbě je třeba počítat, že objekt může nabídnout nové ukryty pro netopýry a synantropní druhy ptáků, jako jsou rorýsi. Z tohoto důvodu se navrhuje umístnění několika budek pro rorýse s orientací na sever. Podle zpracovaného PENB budou pro kotvení tepelných izolací do nosných konstrukcí použity kotvy s přerušeným tepelným mostem, nebo použito lepení dle certifikovaného postupu.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky