Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výlet provedl obnovenými brownfieldy. Ukázal zachráněnou výtopnu i knihovnu z výměníku

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 27. 10. 2022 14:11
  • Rozvoj

Sdílet článek

Staré opuštěné zemědělské nebo průmyslové stavby, které už nemají využití. To jsou brownfieldy. Některé v kraji stále chátrají, ale jiné už se dočkaly záchrany a slouží svému původnímu nebo zcela novému účelu. Liberecký kraj připravil pro zájemce výjezd, který některá taková místa v regionu představil.

Poznávací cesty po revitalizovaných brownfieldech v Libereckém kraj se zúčastnily bezmála tři desítky zájemců. Cestou přes Josefův Důl, Kořenov, Smržovku, Železný Brod a Semily se mohli inspirovat brownfieldy, které získaly svou novou tvář. „Mám radost z toho, že řadu zanedbaných a opuštěných brownfieldů se podařilo zachránit a vdechnout jim nový život. Naši předkové nám zde zanechali jedinečné technické památky. Jsou dědictvím, o něž bychom se měli postarat s náležitou péčí. Je třeba také pochválit šetrný přístup majitelů k objektům: ačkoliv nejsou památkově chráněny, mají vlastníci sami zájem zachovat jejich historický význam,"  uvedl radní Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V Josefově dole byla první zastávka v objektu Huť Marie, původní sklárně, dnes multifunkčním prostorem k využití velkých společenských akcí, s kavárnou, posilovnou včetně vnitřní lezecké stěny. Ve Výtopně Kořenov jsou po celkové rekonstrukci vystavena historická železniční vozidla. Bývalá sklárna ve Smržovce poskytuje zázemí značce Løype a Knihovna v Železném Brodě vznikla v místě původního výměníku. Poslední zastávkou byla původní textilka s nově využívaným názvem Továrna 1861, kde po fázích dochází k postupné přeměně areálu a získává svoje využití. „V tomto objektu je obrovský potenciál," míní Ulvr.

Kdo by měl zájem dozvědět se více o této tematice, může navštívit web www.investujpodjestedem.cz. „Tam lze získat další informace a vyhledat i vhodné lokality pro podnikatelské záměry. Je také možné se obrátit na Agenturu regionálního rozvoje, která portál spravuje a je připravena zprostředkovat potřebné informace,“ doplnil radní Ulvr.

Další užitečné informace se nalézají na webových stránkách odboru regionálního rozvoje a evropských projektů krajského úřadu http://regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz.   Web Agentury regionálního rozvoje je na www.arr-nisa.cz.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky